Sala-Priimale trükiti pakke Eestis

Tollis detsembrikuus hoiule võetud 280 000 pakki maksumärkideta Swedish Matchi kaubamärki kandvat Priima sigaretipakki erinesid firma arendusdirektori Väino Tälli sõnul õigetest ainult värvi ja läike poolest. Sigaretid olid nii kujult kui sisult hoopis teistsugused. Paki avamisel tuli nähtavale Eesti trükikoja Mehis logo.

Swedish Matchi turundusdirektori Kristi Kaarenperki hinnangul on siinsed salatubakamüüjad selle juhtumiga jõudnud järele salaviinaga äritsejatele. Priima eestikeelne nimetus on registreeritud Swedish Matchi nimele ja iga teine selle kasutaja rikub kaubamärgiseadust, lisas ta.

Tälli ütles, et läks võltsingu avastamise järel, pakid näpus, Mehise trükikotta, mis saatuse irooniana asub Eesti Tubaka endistes ruumides Tallinnas aadressil Kunderi 8.

«Pakend tunnistati trükikojas omaks ja kinnitati, et selliseid on varemgi trükitud. Kui küsisin hinnapakkumist, soovitati kohe suurem kogus tellida,» kirjeldas ta toimunut. Hiljem kirjalikult saadetud hinnapakkumises on 50 000 paki suuruse tellimuse korral ühe pakendi trükihinnaks märgitud 35 senti.

Trükikoda Mehis haldava ASi Meriroste juhataja Mehis Mõttus nimetas eelöeldut alatuks laimuks, kuid tunnistas, et nad tegid eelmisel nädalal tõepoolest väikese proovipartii eestikeelseid Priima pakendeid. «Tegime trükiproovi värvikvaliteedi näitamiseks ühe Eesti firma tellimusel, mille esindajad ütlesid, et taotlevad tootmiseks litsentsi ja uurivad tingimusi,» selgitas ta.

Veidi mõelnud, lisas trükikoja juht, et juttu oli ka sellest, et tellimus võib hoopis Peterburi minna. «Meie pole kohustatud kellegi tausta kontrollima,» leidis ta.

Tubakafirma esindaja ütles seepeale, et talle kinnitati Mehises vaidlusaluste pakendite tootmist küll juba nädal enne väidetava proovipartii tegemist.

Majandusministeeriumi kaubandusosakonna asejuhataja Eero Kosk, kes varem on töötanud majanduspolitseis juhtival kohal, ütles, et tegemist on keerulise juhtumiga, mis nõuab kohtupretsedenti. Kaubamärgiseaduse järgi loetakse kaubamärgi kasutamiseks kauba või pakendi tähistamist kaubamärgiga. «Salasigarettide ehk kauba puhul on selge, et selle märgistavad kaubamärgiga sulid. Ent kes on see, kes tähistab kaubamärgiga pakendi?» küsis ta.

Juhul kui Priima nimetuse pakendile kandmine pannakse süüks trükikojale, tuleb Kose sõnul konfiskeerida ka kuriteo teostamiseks kasutatud vahendid ja tööriistad. Kriminaalasja saab antud juhtumi suhtes tema väitel algatada ka siis, kui pakendajat üles ei leita.

Tallinna tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu ütles, et jalamattide varjus maale toodud salasigarette on leitud ka Soomes ja omanike jälgede ajamisel tehakse koostööd sealse tolliga.

Eestis pidi kõnealune partii minema sadamast transiidina Pärnu tollilattu, kusjuures maksud oleks tasutud üksnes mattide pealt, salatubakas ja -piiritus oleks aga turul maha müüdud.

Ehkki Eestis end veose tellijana esitlenud mees kasutas varastatud passi, on tolliametnikel niidiotsad peos. Toomas Udu sõnul on kõnealune suur partii salasigarette valmistatud ja pakendatud tõenäoliselt Poolas või Bulgaarias.

Viimase turu-uuringu kohaselt on kogu Eestis müüdavast Priimast pooled Eesti maksumärgita. Enamus neist kannab venekeelset silti, kuid vajaliku maksumärgita on ka 11% eestikeelse sildiga Priimast.

Maksumärkide võltsimist pole Eestis seni avastatud.

Hetkel kuum