Tiit Elner • 5. mai 1999 kell 22:00

Maapanga pisikelmid politsei kätte

Pikmets lausus, et pettusekahtlus lasub ka Maapanga väikelaene vahendanud OÜ-l Sveston ja Heino Pihlaku ASil. Pankrotihaldur rääkis, et oletatav pettuseskeem seisnes peamiselt olematu kauba müügis, mida finantseeris Maapank.

Pikmets ütles, et tehingutes osalenute suure arvu tõttu on praegu raske öelda, kas pettuses osalemises saab süüdistada ka konkreetseid pangatöötajaid.

Tallinnas Laki tänaval ühes majas asunud Heino Pihlaku AS ja OÜ Sveston vahendasid 1997. aastal arvukalt Maapanga väikelaene, mida dokumentide kohaselt kulutati kaupade ostmiseks nimetatud kahelt firmalt. Paljude laenude puhul võis tegelikku kaupade müüki mitte toimuda ning Maapangast saadud raha jagasid laenusaaja ja fiktiivselt kaupu müünud firma omavahel, selgitas Pikmets.

«Tuttava soovitusel pöördusin kaks aastat tagasi ühte kontorisse Laki tänaval, sest nii pidavat olema eriti lihtne laenu saada,» rääkis üks anonüümseks jääda soovinud laenaja. «Vormistasime Heino Pihlaku ASiga dokumendid järelemaksuga kauba ostmise kohta. Tegelikult sain mõnekümne tuhande kroonise laenusumma lihtsalt tasku panna, makstes vahenduse eest kontoris istunud daamile 3000 krooni,» ütles ta.

Allika sõnul jäi tal eelmisel aastal rahaliste raskuste tõttu laenu tagasimaksmine katki. Tänavu kevadel teatas Maapanga esindaja, et laenudega seonduvad paberid saadetakse politseisse uurida ja ka tema nimi on asjaosaliste seas.

Maapanga Tallinna regiooni tööd juhtis sellel ajal Urve Karmo, kes vastutas ka panga laenutegevuse eest. Karmo töötab tänaseni Maapangas laenude sissenõudjana. Eile ütles praegu puhkusel viibiv Karmo, et firmanimed Sveston ja Heino Pihlaku AS ei ütle talle midagi. Ta lisas, et ei pea vajalikuks laenuklientide nimesid avalikustada.

OÜ Sveston omanik on Krediidiinfo andmetel Ester Õlijas. Märtsis teatas AS Hinnainfo, et Sveston on makseraskustes ega täida oma lepingulisi kohustusi. Firma on praeguseks oma asukohast Laki tänaval lahkunud.

Heino Pihlaku ASi kohta ei leidu ühtegi jälge üheski ettevõtlusega seotud registris.

Hetkel kuum