Sirje Niitra • 5. mai 1999 kell 22:00

Sarap otsib kohtult abi

Enn Sarap andis eile hommikul kell kümme oma kabineti ja vajalikud dokumendid Tallinna Sadama uuele juhatusele üle. Lõpparvet ega lahkumiskompensatsiooni Sarap eile ei saanud.

Sarap ei kirjutanud alla ka paberile, mille kohaselt ta on kõik ettenähtud tasud ametist lahkudes kätte saanud. Teede- ja sideministeerium on Sarapi teenistuslepingu vaidlustanud.

Teede- ja sideministeeriumi nõunik ning Tallinna Sadama nõukogu liige Andrus Villem väitis eilsel pressikonverentsil ministeeriumis, et Sarap sai Tallinna Sadama juhatuse esimehe palga kõrval igakuiselt ka ettevõtte peadirektori palka, mis oli mitu korda suurem kui juhatuse esimehe 20 000 krooni suurune töötasu. «Palganumbrid on nii suured, et on raske ette kujutada,» lausus Villem.

Villemi sõnul teeb Tallinna Sadama praegune nõukogu õigusliku ekspertiisi Sarapiga sõlmitud töölepingule.

Tallinna Sadama nõukogu liikme kohalt tagandatud Kalev Kukk ütles eile, et Reformierakonnas jagunevad Isamaa ministri Toivo Jürgensoni käitumise toetajad ja vastased pooleks. Kukk lausus, et tal ei ole infot selle kohta, mis põhjustas sadamajuhi tagandamise teede- ja sideministri poolt. «Ühtki tõsiselt võetavat süüdistust tänaseks pole,» kinnitas ta.

Kuke sõnul on küsimus selles, kuidas Eestis asju aetakse ja kas päevapoliitika ja -poliitikutega saab majandust juhtida. 1994. aastal lõppesid sellised katsed edutult, hindas Kukk.

Eile keeldusid Andrus Villem ning teede- ja sideministeeriumi avalike suhete juht Tommy Biene Tallinna Sadama juhatuse esimehele esitatud süüdistusi avaldama. «Kõik see, mida täna väidetakse pressikonverentsil, võib olla kasutatav Eesti Vabariigi vastu, sellepärast ei tooda välja siin ka neid põhjuseid,» viitas Biene võimalikule kohtuprotsessile teede- ja sideministeeriumi vastu.

Andrus Villem väitis pressikonverentsil, et Tallinna Sadama nõukogul olid oma põhjendused olemas. «Ajakirjandus selleks ongi, et need välja uurida,» kommenteeris ta.

Keskerakonna juhi Edgar Savisaare hinnangul maksab minister Toivo Jürgenson Tallinna Sadama juhi Enn Sarapi vallandamisega seoses liiga kõrget hinda. Jürgensoni tegevus Sarapi ametist vabastamisel süvendab Savisaare väitel ebakindlust ettevõtjate seas ja tekitab arusaama, et neid võidakse iga hetk poliitikute suvale allutada.

«Ei tea, kas Jürgenson annab ikka endale aru, kui kalliks kogu lugu talle maksma võib minna?» küsis Keskerakonna juht.

Savisaare sõnul kannatavad toimuva pärast nii ministri maine kui suhted koalitsioonis ja ettevõtjatega.

Endine Tallinna Sadama nõukogu liige, veeteede ameti peadirektor Kalle Pedak avaldas kartust, et Tallinna Sadama ümber puhkenud skandaal võib kahjustada nii sadamaid haldava ettevõtte kui kogu Eesti merenduse mainet.

Teede- ja sideministeerium valib järgmisel teisipäeval kolme personaliotsingufirma Ariko, Pro Konsultatsioonide ja Fontese seast välja firma, kes korraldab konkursi Tallinna Sadama uue juhatuse esimehe leidmiseks. Ministeerium loodab ettevõtte uue juhatuse esimehe ametisse panna kahe kuu jooksul.

Seni täidab Tallinna Sadama juhatuse esimehe kohustusi endine ASi Hansatee järelevalvedirektor Jaan Toots. Edgar Savisaar avaldas Keskerakonda kuuluva Tootsi kohta arvamust, et ta on ennast Hansatees võimeka juhina näidanud ning õigustab tõenäoliselt oma juhikohale määramist.

Andrus Villem lausus, et ei näe Hansatee osakonnajuhataja nimetamises sadamajuhi kohusetäitjaks probleemi, sest Toots ei kuulu Hansatee omanikeringi.

Hetkel kuum