5. mai 1999 kell 22:00

Ühispank omandab Liviko enamusosaluse

OÜ Neokapital juhatuse liikmed on ASi Liviko juhatuse esimees Udo Themas ja ettevõtte finantsjuht Tiit Õim. Neokapitali enamusosalus kuulub Ühispangale. 30 protsendi aktsiate ostu finantseerib samuti Ühispank. Praegu on Ühispangal 42protsendiline osalus Livikos.

«Nüüd otsime koos välismaist investorit ja uut eksporditurgu,» ütles Õim.

Andres Aarma Ühispanga avalike suhete osakonnast ütles, et kui sobiv välisinvestor leidmata jääb, on tõenäoline panga jätkamine enamusaktsiate omanikuna.

«Ei usu, et Ühispanga prioriteediks on alkoholi tootmine, tegemist on siiski partnerite koostööga,» möönis Aarma.

Ühispanga kapitaliturgude direktori Margus Kangro väitel on tegemist panga tõsiste plaanidega, millest enne lepingu sõlmimist on veel vara rääkida.

Kui kõrget hinda Neokapital pakkus, ei soostunud osapooled enne ostu-müügilepingu sõlmimist avalikustama. Liviko raamatupidamislik väärtus on 230 mln krooni, tegelik väärtus on ekspertide hinnangul tunduvalt kõrgem. Neokapitali osakapital on 120 000 krooni.

Erastamisagentuuri nõukogu esimees Mihkel Pärnoja ütles, et valiku aluseks oli erastamisagentuuri subjektiivne otsus ja pakutav hind. Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet selgitas, et iga inimese otsus on subjektiivne, olenemata objektiivsusest lähtuvatest hindamiskriteeriumidest.

Pärnoja sõnul peab võitja ostu-müügilepingu sõlmima kuu aja jooksul, vastasel korral tuleb Neokapitalil maksta trahvi 5 protsenti pakkumuse hinnast ja aktsiate ostuõigus läheb üle paremuselt järgmisele pakkujale, Balti Cresco Investeerimisgrupile. Cresco juhtkond ei soovinud eile erastamisagentuuri otsust kommenteerida. Kokku esitati viis pakkumust.

Liviko 1998. aasta netokäive oli 347 mln ja puhaskasum 22,7 mln krooni. Firmas töötab 139 inimest. Järgmise etapina läheb 21 protsenti Liviko aktsiatest avalikule pakkumisele EVPde eest.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum