Kristi Malmberg • 6. mai 1999 kell 22:00

Valitsusliit tüürib tollide poole

Kolmapäevasel põllumajandusseminaril väitsid nii peaminister Mart Laar kui põllumajandusminister Ivari Padar, et kiiresti tuleb välja töötada tollitariifiseaduse muutmise eelnõu, et rakendada kaitsetolle kolmandate riikide suhtes. Eesti suurematest kaubanduspartneritest kuuluvad nende hulka näiteks USA, Uus-Meremaa ja Venemaa.

Sellekohase seaduse peab välja töötama rahandusministeerium, mida juhib tollide suhtes ülikriitilise Reformierakonna esimees Siim Kallas.

Eelmises riigikogus tollide kehtestamise eest võidelnud Maarahva erakonna liige Tiit Tammsaar ütles, et pole ammu kuulnud nii head nalja, kui et Siim Kallas peab nüüd hakkama tollide rakendamise seadust välja töötama. «Iseasi on muidugi see, et seda püütakse teha vastavalt kokkuleppele WTO-ga palju madalamate tollilagedega, kui on kirjas tollitariifi seaduses,» nentis Tammsaar.

Padari hinnangul tuleb tollid eelkõige kehtestada liha- ja piimatoodetele ja viljale. Tema sõnul peab püüdma tolle kehtestada juba järgmise aasta algusest.

Reformierakond on olnud kaitsetollide suhtes kogu aeg äärmiselt kriitiline ning 1997. aasta alguses lahkusid nad seetõttu valitsusliidust Koonderakonna ja Maarahva ühendusega.

Reformierakonna maksuideoloog Jürgen Ligi ütles, et mingit kokkulepet tollide kehtestamise osas pole sündinud. «Meie jääme kaitsetollide kehtestamise mõttekuse osas eriarvamusele,» märkis Ligi.

Ligi ütlusel tuleks tolle rakendada võimalikult hilja, mitte nii kiiresti kui võimalik. «Me kaotame sellega oma näo ega erine enam eriti millegagi Koonderakonna ja Maarahva ühendusest,» nentis Ligi. «Rääkimata Eesti maine kahjustamisest ja hinnatõusust.»

Ligi tunnistas, et kui kaks valitsusliidu osapoolt on selleks valmis, ei saa välistada, et tollid kunagi ja mingitel tingimustel kehtestatakse.

Seminaril märkis ka üks Mõõdukate juhte Marju Lauristin, et tollide rakendamisega kaasneva hinnatõusu tõttu kannatavad kõige rohkem just elanikkonna vaesemad kihid.

Hetkel kuum