11. mai 1999 kell 22:00

Haigekassa tahab kärpida raviteenuste kulusid 120 mln võrra

Vastasel juhul on haigekassal juba augustiks soodusravimitele määratud summa otsas, ütles eile keskhaigekassa peadirektor Maris Jesse.

Kuna sotsiaalmaksu alalaekumise järgi on Jesse sõnul juba täna aru saada, et aasta lõpuks vajalikku summat kokku ei tule, peab sarnaselt riigieelarvega korrigeerima ka haigekassa eelarvet, et katta soodusravimite kompenseerimisest puudu jääv summa.

Jesse ütles, et esialgu on tegemist vaid ettepanekuga, mida sotsiaalministeeriumis veel kaalutakse.

Sotsiaalminister Eiki Nestor ütles, et soodusravimitele määratud summa puhul on näha, et puudujääk tuleb. Raviteenusteks vajamineva summa vähendamine soodusravimite arvel on ministri sõnul vajadus, milleks elu sunnib.

Kuna ravikindlustuse eelarve aluseks oleva sotsiaalmaksu baasiks on üksikisiku tulumaks, mille laekumist valitsus säästueelarvega korrigeerinud ei ole, pole ka põhjust vähendada ravikindlustuse eelarvet, märkis Nestor.

Haigekassa ettepanek näeb ette ühe kululiigi vähendamist teise suurendamise arvel ehk eelarve jääb absoluutmahus samaks, selgitas Nestor. Ta lisas, et veel pole selge, kas korrigeerida on vaja 90 mln või 120 mln krooni ulatuses.

Sotsiaalmaksu alalaekumine on ravikindlustuse eelarve korrigeerimise kaudne põhjus, kuna seni on haigekassa ühe või teise kuluartikli puudujäägi katnud teiste ülelaekumisest ja reservidest.

Et eraisiku tulumaks on seni riigieelarvesse üks paremini laekuvaid makse, pole Nestori kinnitusel vajadust ka pensionikindlustuse eelarvet muuta, pealegi peaks seda tegema seaduse muutmise kaudu.

Nestor tunnistas, et pensionikassa on veel riigikassale pensionide maksmisel võlgu, kuid püüab võlgnevust vähendada.

Maksuameti andmeil oli reedeks sotsiaalmaksu sotsiaal- ja ravikindlustuseelarvetesse laekunud 3,019 mld krooni. Rahandusministeerium on säästueelarve eelnõuga korrigeerinud tänavuseks kavandatud arvestuslikku sotsiaalmaksu laekumise prognoosi varasemalt 10,2 mld-lt 9,6 mld kroonile.

Autor: BNS

Hetkel kuum