Toomas Truuverk • 16. mai 1999 kell 22:00

Täna selguvad pankade tulemused

Kauplemine Tallinna börsil soikus möödunud nädala viimasel päeval pea täielikult. Päevaga registreeritud 100 tehingu kogukäive ulatus vaid 5,7 miljoni kroonini.

Turuosaliste veendumusel ootasid Venemaa sündmustest ettevaatlikuks muutunud investorid pankade aprillikuu majandustulemusi ega soovinud enne nende avalikustamist positsioone võtta. Oma osa mängis muidugi siin ka järgnev nädalavahetus.

Majandustulemused avaldasid reedel börsi ainus hotelliettevõte Reval Hotelligrupp ja ainus automüüja Fakto. Mõlemad tegid seda pärast börsi sulgemist ja võimalik mõju aktsia hinnale selgub täna.

Mõlemad ettevõtted jäid esimeses kvartalis kahjumisse. Kindlasti üllatas veidi negatiivselt investoreid Reval Hotelligrupp. Hoolimata hotellitubade arvu 16,2protsendisest kasvust langes Revali käive möödunud aasta sama perioodiga võrreldes ligi 11%. Lisaks käibe langusele põhjustas ettevõtte kahjumisse langemise kinnistute ostmiseks võetud kohustuste tõttu aastaga ligi kolm korda kasvanud intressikulud ja üle nelja korra kasvanud finantskulud. Esimese kvartali tulemust ei maksa siiski üle dramatiseerida, sest hotellide suurema kasumi teenimise periood on alles algamas.

Fakto puhul võib netokäibe vaid 2protsendilist kukkumist pidada küllaltki heaks tulemuseks, arvestades mõõnaperioodi, mis autokaubanduses viimastel aegadel olnud on. Veidi ebaproportsionaalselt on muutunud Fakto tööjõukulu, mis ajal, mil käive on kahanenud, on 17% võrra tõusnud.

Mainitud kahe ettevõtte osakaal börsi üldise liikumise määramisel on muidugi marginaalne. Tänase päeva põhitähelepanu langeb vaieldamatult pangaaktsiatele. Ühtegi suunavat märkust keegi seni võmalike tulemuste kohta avaldanud pole, kuid võib arvata, et vähemalt Hansapanga kasum jääb viimaste kuude 40 mln kr lähedusse. Kindlasti on üllatusvõimelised aga Ühispank ja Optiva Pank. Tahaks loota, et üllatus on positiivne ja lisab investoritesse kindlustunnet.

Hetkel kuum