Viktoria Korpan • 16. mai 1999 kell 22:00

Vichmann taotleb Hoiu ja Hansa liitumise tühistamist

Kohtunik Mare Odakas ei nõustunud lisama kohtuasja toimikusse kriminaalasja algatamise avaldust, millega Hansapank süüdistab endist Hoiupanga juristi Marcel Vichmanni Daiwa laenu tagatiseks olnud aktsiate omandamises ametiseisundit kuritarvitades. Kohtus HTASi esindav vandeadvokaat Aleksander Glikman ütles, et see kohtuasi on kahe juriidilise isiku vahel ja sinna ei puutu fakt, et Vichmann kui füüsiline isik on kriminaalasjaga seotud.

HTASi hagi Hoiupanga vastu tugineb väitele, et pank oli kontohaldurina kandnud 6. mail omavoliliselt Hoiupanga aktsiad Hoiupanga Töötajate ASi kontolt enda kontole. Seetõttu ei saanud HTASi esindaja Marcel Vichmann panga aktsionäride üldkoosolekul osaleda. Hoiupank kandis aktsiad Hoiupanga Töötajate kontole HTASi väitel tagasi alles päev pärast üldkoosolekut, mis toimus 12. juulil 1998. a. Hoiupanga HTASile kuuluvad aktsiad on praegu HTASi väärtpaberikontol arestitud.

Hansapanka esindava advokaadibüroo Raidla ja Partnerid vandeadvokaat Raino Paron lisas kohtuasja toimikusse väärtpaberite keskdepositooriumi kinnituse, et 1998. aasta 11. juulil oli HTASi väärtpaberikontol 6 mln Hoiupanga aktsiat, mille koguväärtus oli siis 225 mln krooni.

Kostja tugineb sellele positsioonile, et Marcel Vichmann oli tulevasest koosolekust teadlik ja koosolekule mitteilmumine oli Vichmanni pahatahtlik käitumine. «HTASi hääled ei oleks otsust kuidagi mõjutanud,» sõnas Raino Paron.

Hageja, keda esindab vandeadvokaat Aleksander Glikman, väitis aga, et Vichmanni ei teavitatud koosoleku läbiviimisest ettenähtud vormis. «HTASil puudusid {oosoleku ajal aktsiad ja hääleõigus, et osaleda koosolekul,» lausus Glikman. «Sinna oli mõttetu minna.»

Eelistungil otsustas kohtunik ära kuulata Hoiupanga õigusjärglase Hansapanga pakutud neli tunnistajat, kelle seas on endise Hoiupanga nõukogu liige Joakim Helenius.

Järgmine eelistung toimub 30. septembril.

Raino Paron välistas võimaluse, et Hansapank võiks jõuda Vichmanniga kokkuleppele kohtuväliselt.

Hetkel kuum