ÄP fototoimetus • 17. mai 1999 kell 22:00

Moskva börs elavneb

Eile hommikul liikusid tähtsamate Vene firmade aktsiad pärast börsi avanemist kohe üles -- Lukoili aktsia kerkis 10,4%, Surgutneftegasi ja UESi aktsia vastavalt 13,6 ja 12,8%. Päeva lõpetas börs 11,6protsendilise tõusuga.

Investoritele lisas kindlust president Boriss Jeltsini tagandamiskatse luhtumine, kus ükski esitatud viiest süüdistusest laupäeval parlamendis vajalikku toetust ei saanud.

Maaklerite sõnul lubab häälte selline jaotus kommunistide ülekaaluga riigiduumas ennustada ka Jeltsini peaministrikandidaadi läbiminekut.

Kõneldakse isegi võimalusest, et Sergei Stepashin kinnitatakse ametisse juba homme duumas toimuval esimesel hääletusel.

«Loomulikult annavad investorid enesele aru, et Venemaal on veel palju probleeme. Selle konkreetse kriisi lahenemine tähendab aga, et otsene oht on möödas,» kommenteeris üks lääne analüütik eile Moskva börsil valitsenud optimismi.

«Rahvusvahelised investorid, kes kärpisid Vene aktsiate osakaalu oma portfellis 10 protsendilt 0,5 protsendile, on ilmselt jõudnud järeldusele, et nüüd on jälle õige aeg Vene aktsiaid osta,» ütles maaklerfirma Hagströmer & Qviberg Moskva kontori juht Anders Jordanson.

«Vene turul valitsev suundumus on vaieldamatult üles, sest hinnad on naeruväärselt madalad» ütles Troika Dialogi maakler Dmitri Starenko.

Starenko sõnul ei paku investoritele huvi mitte üksi suured naftakompaniid, vaid aktiivselt kaubeldakse ka Venemaa Ühendatud Energiasüsteemide (UES) ja Rostelekomi aktsiatega.

Vähem optimistlikud maaklerid soovitavad aga siiski ära oodata täiendavad märgid olukorra stabiliseerumisest.

«See, mis täna börsil toimus, pole mitte valitsev suundumus, vaid ühekordne hüpe,» kommenteeris eile üks Vene maakler. «Trendiks saamiseks on vaja rohkem märke olukorra stabiliseerumisest,» jätkas ta.

Investorite uuenenud huvi Vene aktsiate vastu tõotab paremaid aegu ka Moskva börsile alles jäänud investeerimispankadele ja maaklerfirmadele, kelle read on kriisi tõttu peaaegu poole võrra hõrenenud. 550 asutusest on litsentsi säilitanud vaid 263.

Peamiselt on oma tegevuse lõpetanud väiksemad firmad, suurematest tegijatest on uksed sulgenud vaid Vene maaklerfirma Rinaco Plus.

Praegu on Venemaa kauplemissüsteemis (RTS) nii nagu varemgi suurimateks aktsiamüügiga tegelevateks firmadeks Nikoil, Troika Dialog, Credit Suisse First Boston, Aton, Alfa Kapital, Brunswick Warburg, Fleming UCB, East Investment, United Financial Group, Morgan Grenfell, Metropol, Lukoil-Reserve-Invest, Prospekt, Rye, Man & Gor Securities, Centreinvest, ING Bank ja Regent European Securities.

Nimetatud 17 firmat andsid selle aasta esimeses kvartalis RTSi kogukäibest 85 protsenti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum