19. mai 1999 kell 22:00

Kas ettevõtte tulumaksu kaotamine tuleks edasi lükata?

Minu seisukoht on alati olnud ühene ja vastupidine Reformierakonnale, kuigi ma olen ka ise ettevõtja. Lõhnab maksuparadiisi järgi ja muu maailm ei võta meid siis enam tõsiselt. Tulevad samad jamad nagu nende laevadega. Esiteks ta koormab eelarvet. Teiseks on see täiesti populistlik lollus, mis Reformierakond välja on käinud. Ta tekitab augu riigieelarvesse ja ei ole ka ettevõtjale eriti hea. See ei anna midagi.

Me tegeleme väliskaubandusega, müüme välja. Juba praegu hakkab hääli kostma, et me oleme liiga odava tööjõuga ja liiga väikeste maksudega ja tekitame Euroopas ebaausat konkurentsi. Mis veel siis öeldakse, kui ettevõtte tulumaks kaob. Nii et mina ei pea seda üldse õigeks. Minu arvates tuleks mitte ainult edasi lükata, vaid hoopis maha matta see idee.

Võib-olla tuleks seda tulumaksusoodustust, mis on tehtud väljaspool Tallinna olevatele ettevõtetele, rakendada ka Harjumaal-Tallinnas. Kasvõi pooles ulatuses. Mingi vahe peaks provintsi ja pealinna vahel muidugi olema. Elu tase on ju erinev.

Olen ettevõtjana aastaid tegutsenud. Kasutades praeguseid maksusoodustusi, oleme me suutnud maksud maksta. Mingi vabastuse peale välja minna on populistlik.

Minu seisukoht ettevõtte tulumaksu kaotamise küsimuses on täiesti ühene. Tulumaksuvabastus tuleks ära teha nii kiiresti kui võimalik.

Hirmul on teatavasti suured silmad. Et eelarvelaekumised jäävad väiksemaks jne. Kuid kaudselt jälle aktiviseerib ettevõtte tulumaksu kaotamine majandust oluliselt. Kui ettevõttel on raha, kui sellesama tulumaksumäära jagu raha jääb ettevõtte enda käsutusse, on ettevõttel võimalik lisatöökohti luua. Sellega tuleb riigile üksikisiku tulumaksu ja muid makse rohkem. Samuti tarbimine kasvab. Nii et see hirm, mida üritatakse praegu välja näidata, ei ole tegelikult üldse põhjendatud.

Mulle tundub, et auk, mille tulumaksu kaotamine riigieelarvesse teeb, ei tohiks väga kohutav olla. Eelarvesse laekumata jääva raha peaks kompenseerima ettevõtetepoolne aktiivsus. Kui seni tulumaksuks makstud raha jääb ettevõtjale kätte, siis ta teab ka oma plaane selle järgi teha. Ma olen ikkagi kindlalt veendunud, et see elavdab majandust oluliselt.

Hetkel kuum