Kristi Malmberg • 20. mai 1999 kell 22:00

Valitsuse prognoos rõõmustab ettevõtjaid

Majandusanalüütik Ardo Hansson ütles, et majandusprognoos koosneb üsna optimistlikest, kuid samas reaalsetest numbritest. Ta jagab rahandusministeeriumi järgmise aasta majanduskasvu prognoosi.

«Kogu maailma majandus on madalseisus, kust ta peaks nüüd tõusma hakkama,» rääkis Hansson. «Lähiaastate majanduskasv Eestis peakski jääma stabiilselt 5--6 protsendi piiresse.»

Rahvusvahelise valuutafondi (IMF) prognoosi kohaselt on Eesti sisemajanduse kogutoodangu kasv järgmisel aastal koguni 6 protsenti ja inflatsioon nii madalal kui 3,8 protsenti.

Rahandusministeeriumi makromajanduse analüüsi ja prognoosi osakonna juhataja Mai Talvik märkis, et IMF on juba käesoleva aasta prognoosides Eestile siinsest valitsusest suuremat majanduskasvu ennustanud. Rahandusministeerium pakub tänavuseks majanduskasvuks 2,2 protsenti ja IMF 2,7 protsenti.

Talviku sõnul väärtustab IMF sisemajanduse kogutoodangu prognoosides väliskaubandust, valitsus aga tootmist. «Tootmises pole meie seis aga praegu eriti roosiline,» ütles Talvik.

Järgmise aasta majanduskasvu prognoosi koostamisel eeldas rahandusministeerium, et oodatav majanduskasv teisel poolaastal jätkub ka järgmisel aastal ja sellega kaasneb inflatsiooni mõningane kiirenemine ning väliskaubanduse mahu kasv. Riik loodab ka siseriikliku kontrolli ja maksurevisjonide töö tõhustamise kaudu parandada aktsiiside laekumist.

Rahandusministeeriumi hinnangul kiireneb majanduskasv ka maailmamajanduse elavnemise, sisemaise nõudluse kasvu ja madalate intressimäärade mõjul.

Ettevõtjatele tähendab kiirenev majanduskasv suuremat käivet ja tulu. ASi NB-Tanklad müügidirektor Ertti Hermanson pidas siiski kahtlaseks, kas majanduskasv järgmisel aastal lausa 6 protsenti on. Hermansoni sõnul on tunda, et erilist majandusarengut veel pole. Kuigi uusi kliente on kerge leida, on neilt raske raha kätte saada, lisas ta.

«Kui järgmise aasta alguses kaob ettevõtte tulumaks, mõjub see kindlasti majanduskasvule positiivselt,» lausus Hermanson samas.

Loe siit: Rahandusministeeriumi prognoos

Hetkel kuum