Andres Reimer • 23. mai 1999 kell 22:00

WTO üle algab kodus võitlus

Maarahva erakonna fraktsiooni aseesimees Andres Varik ütles, et tema erakond kaalub WTOga ühinemise lepingu vaidlustamist ja uute läbirääkimiste alustamist, sest peab kokku lepitud liiga madalaid tollilagesid Eestile kahjulikuks.

«Kui Eesti peaks ühinema 2003. aastaks Euroopa Liiduga, mis tühistab Eesti ja WTO lepingu, siis pole meil mõtet paariks aastaks kahjulike tingimustega nõustuda,» ütles ta.

Keskerakonna ja riigikogu majanduskomisjoni liige Liina Tõnisson ütles, et Eesti tollilaed WTOga on mõtlematult madalad. «Niikaua, kuni pole selge Eesti madalate tollilagede eelis võrreldes Läti tunduvalt kõrgemate tariifidega, ei tasu ühinemislepingu ratifitseerimisega kiirustada,» ütles Tõnisson.

Välisminister Toomas Hendrik Ilves ja WTO asepresident David Hartridge kirjutasid Genfis WTOga ühinemise protokollile alla reedel. «WTO kaubandusreeglid on olnud Eesti majanduse ümberkorraldamisel juhiseks,» ütles Ilves allakirjutamistseremoonial.

Ühinemislepingu ratifitseerimiseks peab riigikogu muutma 16 seadust, et viia need vastavusse WTO nõudmistega. Majanduskomisjoni esimees Andres Lipstok ütles, et muudatused on tehnilist laadi täpsustused, mis ei mõjuta Eesti majanduskeskkonda.

Hetkel kuum