25. mai 1999 kell 22:00

Kas Krugmani ennustatud krahh mõjutaks ka Eestit?

Minu meelest seda, et mull USAs lõhkeb, on hoiatatud juba väga kaua aega. Siiamaani ei ole midagi lõhki läinud. Selles mõttes ma ei võtaks väga traagiliselt seda, et nüüd kohe on mingi pauk käimas.

Muidugi, kui mull lõhkeb, tasub vaadata paari aasta tagusesse aega. Selge on see, et sellisel juhul mõned suured välisinvestoritest tegijad kaotavad, väikesed tegijad kaotavad palju. Portfelliinvesteeringute voog siia on kindlasti tagasihoidlikum ja mingil määral võib see mõjutada ka otseinvesteeringuid.

Kui peaks suur korrektsioon tulema, on esialgu efekt selline, et see tõmbab kaasa nii Euroopa turud kui ka arenevad turud, sh meid. Võib-olla löök väga suur ei oleks. Lühiajalist välisraha on Eesti turul vähe. Ei ole väga palju välja võtta. Kuigi see osa võib lahkuda.

Pärast seda kui turud rahunevad, võib kriis olla kasulik arenevatele turgudele. Arenevatele turgudele on suhteliselt vähe tähelepanu pööratud. Seni kuni lääne turud kiiresti üles liiguvad, pole põhjust alternatiive otsida. Pikemas plaanis näeksin kriisi kui tervendavat märki -- riskisuhted lähevad ehk paremini paika ja hakatakse ehk otsima suurema potentsiaaliga turgusid, nagu seda on Eesti võrreldes küpsemate majandustega.

Krugmanil on õigus, et USA börs on ülehinnatud, eriti IT-sektori aktsiad, eriti internetiaktsiad. Seal on muidugi tohutu järsu languse risk olemas. Teisest küljest on rahvusvaheline konjunktuur suhteliselt soodne, mis puudutab traditsioonilisi sektoreid.

Kukkumisest räägitakse ju juba mitu aastat. Muidugi risk on praegu suurem. Samas kui vaadata musti stsenaariume, mis maaliti ca pool aastat tagasi, siis just USA börs suutis langusele vastu seista, kui London jt olid väga närvilised.

Eestile on esimene risk Venemaa. Teie börsid on juba palju kukkunud ja likviidsus on väga madal. Midagi väga hullu juhtuda ei saa. Teine suur küsimärk on USA börs.

Krugmani näol on tegemist tänapäeva ühe prominentseima majandusteadlasega, kelle seisukohad sageli erinevad traditsioonilistest hinnangutest.

Küsimus on selles, kaua majanduskasv koos madala inflatsiooniga Ameerikas võib jätkuda. On täheldatud inflatsiooni kasvu võimaluse märke, mis viiks aktsiahindade langusele. See on Krugmani hinnangu taga. Teine küsimus, kas see langus on nii järsk. Aga üldise eufooria talitsemiseks on hea, et languse ulatust võimendatakse.

Meie aktsiaturud on suure languse läbi teinud. Aga eks ta psühholoogiliselt mõjutab meid ikka. Kasvõi investoreid, kes ei ole oma rahapaigutuses väga kindlad, et nad seda just börsile tahavad teha.

Hetkel kuum