ÄP fototoimetus • 25. mai 1999 kell 22:00

Kullatootjad usuvad hinnatõusu

Nii teatas maailma kullanõukogu (WGC) vastutav turuanalüütik George Milling-Stanley. Arvamus väljendab kullatootjate huvi, et kulla hind jälle tõusma hakkaks. Inglise Pank teatas mai algul, et kavatseb müüa 715 tonni suurusest kullavarust 417 tonni, sellest 125 tonni käesoleval eelarveaastal. Pärast teadet langes kullauntsi hind viimase paarikümne aasta madalaimale tasemele.

«Loomulikult ei saa me takistada keskpangal oma kulda müümast, kuid me nimetasime seda rumalaks teoks. Meie hinnangul ei takista see kulla hinna tõusu, sest kulla nõudlus on hakanud kerkima,» ütles Milling-Stanley oma kvartaliülevaates.

Inglise Panga president Eddie George kaitses eile panga kullamüügiotsust, väites, et kulla 43protsendiline osa panga valuutareservis on lihtsalt üleliia suur. Ta ütles, et panga kullamüügiteade oli võimalikult avalik, et mitte tekitada kullaturul ebakindlust.

1997. a Aasia finantskriis alandas 1998. a esimeses kvartalis kulla nõudlust maailmas varasema ajavahemikuga võrreldes 40%. Nüüdseks on langus tasa ning eelmise aasta viimases ja selle aasta esimeses kvartalis on nõudlus olnud hea.

Milling-Stanley näeb kulla nõudluse taga investeerimissoovi. «USAs kasvab millenniumikartus ja aktsiaturu korrektsiooni hirm, mis on kergitanud kuldmüntide nõudluse rekordtasemele. Enamikus Aasia riikides ületab kulla nõudlus kriisieelset taset.»

WGC analüütik prognoosib, et kulla nõudluse kasv jätkub, mis omakorda tõstab kulla hinda. Iseäranis kui kulla tootmine kasvab järgmise 5--10 aastaga 1--2% aastas.

Autor: ÄP

Hetkel kuum