26. mai 1999 kell 22:00

Hiina jahib tehnoloogiat

Kongressi esindajatekoja ettekandes on andmeid USA riiklikest uurimislaboritest tuumarelvatehnoloogia varastamise juhtudest, samuti Hiinale kõrgtehnoloogiliste toodete ja info müümisest.

Ettekandega tutvunud USA kongressi ametiisikud peavad Hiina luuretegevust äärmiselt tõsiseks. Kokku võib ettekande kohaselt USAs väidetavalt olla ligi 3000 firmat, millest paljud on koondunud California ja Uus-Inglismaa kõrgtehnoloogiakeskustesse ja millel on sidemed Hiina luurega.

Ettekandes väidetakse, et Hiina ametivõimud nõuavad USAd külastavatelt Hiina üliõpilastelt, turistidelt jt info hankimist, mis on kasutatav sõjaliseks otstarbeks.

USAs on hakatud viitama president Bill Clintoni administratsiooni kõrgetele ametiisikutele, nende seas kohtuminister Janet Reno ja rahvusliku julgeoleku alane nõunik Sandy Berger, kellel osa juriste on soovitanud tagasi astuda, sest nad pole piisavat tähelepanu pööranud hiinlaste väidetavatele tuumarelvalaboritest varastamise juhtudele. Berger vastas, et ta on 1996. ja 1997. a vargustest USA vastuluure andmete põhjal teadlik, kuid et uute turvameetmete rakendamine polnud enne 1998. a võimalik.

Hetkel kuum