Kadi Heinsalu • 27. mai 1999 kell 22:00

Ravimid võivad kallineda

Rahandusministeeriumi käibemaksutalituse juhataja Ain Ulmre sõnul maksustatakse uue käibemaksuseadusega ravimid ja meditsiiniseadmed Euroopa Liidu maksuseaduste järgimiseks.

Arvestades, et ravimite müügikäive Eestis on 822 miljonit krooni, lisanduks käibemaksu arvel riigile aastas 150 miljonit krooni.

Samas kallineksid ravimid tarbijale viiendiku võrra. Tõuseks ka raviteenuse ja haigla voodipäeva hind, sest need sisaldavad nii ravimite kui meditsiiniaparatuuri maksumust.

Sotsiaalministeerium saatis eile rahandusministeeriumile kirja, milles palutakse ravimeid ja seadmeid uuest aastast mitte maksustada, vaid anda üleminekuperiood.

Ravimite hulgimüügifirma ASi Medipharm tegevdirektor Aare Järvelaid ütles, et talle on käibemaksustamine uudiseks. Tema sõnul on Euroopa Liidu riikides ravimid küll käibemaksustatud, kuid mitte täismäära, vaid madalama maksumääraga. «18% on küll ennekuulmatu,» sõnas ta.

Eriti kahjulik on lisamaksustamine haigekassale ja haiglatele, sest need saavad senisest veel vähem raviteenuseid osutada ja soodusravimeid hüvitada.

Ravimimüügifirma jaoks peitub otsene oht selles, et ravimeid ostetakse vähem ja firmade käive väheneb.

Hetkel kuum