Silva Männik • 31. mai 1999 kell 22:00

Apananskil rahaga kiire

Kui Apananski ei leia rahastajat ASi Maakri Ehitus poolelioleva büroohoone hotelliks ümberehitamise finantseerimiseks ning kohus kindlustusseltside käenduslepinguid ei aktsepteeri, kuulutatakse 7. juunil välja ettevõtte pankrot. See ohustab Maakri Ehituse kohustusi käendanud ja võlausaldajateks olevate AB Elukindlustuse ja ASA Kindlustuse edasist tegevust.

Eile esitas Maakri Ehitus Tallinna linnakohtus AB Elukindlustuse ja ASA Kindlustuse käenduslepingud 16,2 miljoni kroonise võla katteks SRV Drasserile, kes ehitas AB Kindlustuse Grupile 12korruselist büroohoonet.

Kuigi ASi Maakri Ehitus esindaja vandeadvokaat Ain Alvin lubas, et kahe nädala jooksul makstakse võlg ära, ei soostunud SRV Drasseri esindaja vandeadvokaat Üllar Talviste seltside käendusi tunnistama.

«Esiteks on käenduslepingud vormiliselt ebapiisavad -- puudub bilanss, nõukogu otsus, audiitori hinnang kohustuse kandmise võime kohta ning käendusele on alla kirjutanud vaid üks juhatuse liige,» loetles Talviste.

Talviste sõnul on kaheldav, kas seltside maksevõime on kohustuste täitmiseks piisav, sest ASA Kindlustus ja AB Elukindlustus on samas ka ise Maakri Ehituse võlausaldajad.

Seltsid omandasid 18,05 miljoni krooni eest Maakri Ehituse võlakirju, mis on tagatud teise järjekorra hüpoteegi ja kinnistu omandiõigusega. Peale selle on kindlustusseltsid andnud Maakri Ehitusele kolmandate firmade kaudu hüpoteeklaene.

Talviste ütles, et ta ei usu, et Maakri Ehitusele paari nädala jooksul uus investor leitakse.

«Ajapikendust ei ole suudetud kasutada ning imesid ei juhtu, olen selles veendunud,» lausus ta.

Ka Maakri Ehituse ajutine pankrotihaldur Veli Kraavi ütles, et tema on uue investori leidmise suhtes nii lühikese aja jooksul skeptiline. Arvestades laenukapitalil tegutseva Maakri Ehituse kohustuste kogusummat, täpsustas ta.

Kraavi sõnul on Maakri Ehituse varaks umbes 100 miljoni kroonise väärtusega pooleliolev hoone. Ettevõtte kohustused ulatuvad aga 150 miljoni kroonini. «Firma maksejõuetus on ilmne,» lausus Kraavi.

Maakri Ehituse suurim võlausaldaja on Ühispank, kelle nõude suurus on koos intressidega Kraavi hinnangul 130 miljonit krooni.

Ühispanga riskikapitali osakonna juhataja Guido Gritsenko ütles, et Ühispank ootab ära kohtu otsuse Maakri Ehituse pankrotimenetluse algatamise kohta. Ta ei välistanud, et pankrotihagi tagasilükkamisel esitab Ühispank selle ise uuesti.

«Kui ikka ühtegi reaalset lahendust ei paista, siis peame ise tegutsema hakkama,» ütles Gritsenko.

ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse tegevuslitsentse ohustab ka täna jõustuv seadusemuudatus, mis sunnib firmasid Maakri Ehituse võlakirju müüma või asendama need uute investeeringutega.

AB Kindlustuse Grupi pressiesindaja ei soostunud seaduse tõttu tehtavate muudatuste kohta infot andma enne 10. juunit, kui seltsid peavad kindlustusinspektsioonile investeeringute aruande esitama.

ASA Kindlustus on Eesti kahjukindlustusturul suuruselt kolmas selts ja AB Elukindlustus turuosalt teine.

Hetkel kuum