Tõnis Oja • 31. mai 1999 kell 22:00

Tants keskpanga sekkumise ümber

Kuigi eile olid olulisemad finantsturud (London ja New York) pühade tõttu suletud, valitses ülejäänud valuutaturgudel teatud närvilisus. Liikvel olid mitmesugused spekulatsioonid Euroopa keskpanga võimaliku interventsiooni kohta.

Laupäeva hilisõhtul, vahetult enne turgude sulgemist Ameerika Ühendriikides, langes euro kurss uuele ajalooliselt madalaimale tasemele -- 1,04 dollarini, mis teeb Ühendriikide valuuta kursiks 15,0448 krooni. Mitmed Briti ajalehed tulid nädalavahetusel välja spekulatsioonidega, et Euroopa keskpank on interventsiooniks valmistumas, pühapäevane Financial Mail teatas koguni, et keskpank on ühisraha toetuseks juba 5 miljardit dollarit kulutanud. Eilne päev oli keskpanga spekuleerimiseks muidugi ideaalne. USA ja Briti turg kauplemisel ei osalenud ning kulutused ühisraha toetuseks oleksid olnud tunduvalt väiksemad kui tavalisel päeval. Samas kõlas ka vastuväiteid interventsiooni vajalikkuse ja võimalikkuse kohta.

Teise toetuse sai Euroopa ühisraha Jugoslaavia kinnitusest, et ollakse valmis aktsepteerima kaheksa juhtiva tööstusriigi ettepanekut Kosovo kriisi lõpetamiseks. Eile õhtuks oli euro kurss tõusnud 1,0474 dollarini.

Hetkel kuum