1 juuni 1999

PVC-aknad aitavad säästa energiat

Maja ehitamisel ja maja või korteri renoveerimisel on eesmärgiks luua võimalikult energiasäästlik, tervislik ja hubane elukeskkond.

Üks võimalus energiat säästa on paigaldada kodule plastikaknad. PVC-akna soojus- ja heliisolatsiooni omadused sõltuvad akna raami valmistamisel kasutatud profiilidest, konstruktsioonist ja klaaspaketi tüübist.

Profiilid. Akna profiil on üldistatav nimetus akende tootmiseks vajalike raami, lengi, vahepostide ja teiste toorikdetailide kohta. Levinumad on kolmekambrilised profiilid, kuid need võivad olla kuni neljakambrilised. Suurem kambrite arv annab parema sooja- ja mürapidavuse.

Kindlasti tuleks jälgida, et profiilid omaksid tunnustatud sertifikaate, nagu näiteks ISO 9001, mis tagab toote vastavuse maailmas tunnustatud kvaliteedinõuetele. Sertifikaadita toote puhul on oht saada aken, mis hakkab aja jooksul raskemini lahti käima, samuti ei pruugi tihendid mõne aja möödudes piisavalt niiskust ja sooja pidada.

Konstruktsioonid. Akende, eriti suurte akende konstruktsioonide puhul on oluline tegur head sulused, mis võimaldaksid järelreguleerimist, st akna vajumisel peaks saama akna hingi õigesse asendisse paigaldada.

Klaaspakett. Akende puhul on oluline klaaspaketi valik. Tavalise maja või korteri akende puhul on optimaalne kahekordne selektiivklaasiga klaaspakett.

Selektiivklaas on nähtamatu metalloksiidpinnakattega kirgas klaas. Pinnakate tagab soojusenergia ühesuunalise läbilaskmise -- toast väljuv soojuskiirgus peegeldub selektiivklaasilt tagasi.

Pisut kallimat ja kahekordse paketiga pea võrdsete soojapidavuse näitajatega kolmekordset klaaspaketti on soovitav kasutada rohke tänavamüraga kohtades.

Suurte akende puhul, mis on suurimateks külma läbilaskjateks, tasub aknatootjaga konsulteerida ka selektiivklaasiga gaasitäitega klaaspaketi suhtes. See on küll pisut kallim, kuid väga heade soojapidavuse näitajatega klaaspakett. Pikema aja peale tasub see investeering energia kokkuhoiu arvel ära.

Õhuvahetus. Plastikakende probleemiks on see, et õhuvahetus pole piisav. Üks lahendus on näiteks neljapositsioonilised sulused, mille abil on tagatud elamus pidev värske õhk.

Suluse neljas asend lubab jätta akna minimaalselt avatuks, mis võimaldab hea ventileeritavuse, kuid ei mõjuta oluliselt toatemperatuuri. Akent suluse neljandas asendis hoides puudub vajadus tuba täiendavalt tuulutada. Suluse teised positsioonid võimaldavad tavalist kald- ja pöördavatavust.

Alternatiivne tuulutusvõimalus on läbi lengiprofiili paigaldatud tuulutussahtlid. Tuulutussahtlitel puudub profiilitootjate ametlik heakskiit, kuna lisaavade tegemine lengi ja tugevdusterase osaline katkestus vähendavad akna soojapidavust ja jäikust. Samuti pole tuulutussahtleid lihtne puhastada.

Paigaldamine. Lõppkokkuvõttes tuleb kasulikum tellida kogu teeninduspakett ühest kohast. Täisteenus sisaldab mõõtude kontrollimist, akende transporti, vana akna eestvõtmist ja väljaviimist, uue akna paigaldust koos aknalaua ja välimise veeplekiga ning aknapealdise viimistlustöid. Kõik need tööd kestavad korteris kolm päeva.

Uut kodu projekteerides või olemasolevat renoveerides tasuks eelnevalt läbi kaaluda akende võimalikud arhitektuurilised lahendid. Lisaks energiasäästule on akende abil võimalik kodu omanäolisemaks muuta.

Enne uute akende paigaldamist tasub konsulteerida spetsialistidega, kes oskavad nõu anda nii akende konstruktsiooni kui ka värvilahendite valikul.

Autor: Ülo Hõrrak

Hetkel kuum