Sirje Niitra • 3. juuni 1999 kell 22:00

Tallinn soosib ehitustel abilinnapeade firmasid

Tallinna ehitustegevust korraldab Linnaehituse AS, mille juhatusse kuulub keskerakondlasest endine abilinnapea Kalev Kallo. Kinnitamata andmetel käib selle firma kaudu Keskerakonna rahastamine.

Teise ehituskonkursside soosiku, ASi Facio Ehitus tegevjuht on endine abilinnapea Tõnis Kull. Ühe tundmatuks jääda sooviva ehitusfirma juhi sõnul on talle linnavalitsuses otsesõnu vihjatud, et kui tema firma konkursi võidab, tuleb ka Faciole tööd anda.

Mitme Eesti tuntud ehitusfirma juhid väidavad, et Tallinnas võidab ehitus- ja remondikonkursse alati sama firmade grupp, kuhu kuuluvad AS Remet, Facio Ehituse AS ja AS Harju Ehitus.

EE Grupi ASi juhatuse esimees Toomas Luman ütles, et OÜ Eesti Ehitus on kuni viimase ajani vältinud linnakonkurssidel osalemist. Lumani sõnul on selleks kindlad põhjused.

Luman avaldas imestust Kopli sotsiaalmaja konkursikomisjoni ütluse kohta, et konkursi kaotanud Merko, Eesti Ehitus ja Restor ei saanud täpselt aru, mida neilt nõuti. «Julgen väita, et nad said väga täpselt aru,» lausus ta. «Kui nad said valesti aru ja seetõttu vähem pakkusid, eks nad siis oleks pidanud selle suure asja väikese rahaga ära tegema.»

Lumani hinnangul on nende pakutud 36,5 miljonit krooni sotsiaalmaja eest õige hinnaklass. «Kui õnnestub raha kokku hoida, siis on see ju suurepärane.»

Koplisse rajatava sotsiaalmaja ehitamiseks korraldatud konkursi võitis ASi Remet 44,1 miljoni krooni suurune pakkumus, samas kui Merko Ehitus, Restor ja Eesti Ehitus lubasid ehitada 10 miljoni krooni võrra odavamalt.

Toomas Luman leidis, et näiteks Merko Ehitus võib anda vajadusel ka täiendavaid tagatisi. «Iseasi, kui garantiisid ei soovitagi,» lausus ta.

Ehitusettevõtjad on Lumani sõnul teinud valitsusele ettepaneku muuta riigihanke konkursid õiglasemaks ja läbipaistvamaks. Riik on tema sõnul kaotanud ebakorrektsete konkursside tõttu hulga raha.

Tallinna Restauraatori juhataja Toivo Lepik toob veel näiteid ülalmainitud kolmese grupi konkursivõitudest. Eelmisel aastal võitis Tallinna raekoja remondikonkursi AS Remet 200 000kroonise pakkumusega. Tallinna Restauraator pakkus tööde maksumuseks 500 000 krooni ja Restor 600 000 krooni. Tööde lõppedes selgus aga, et Remet tegi sel objektil 500 000 krooni eest lisatöid.

Järve haigla remondikonkursi võitis Facio tunduvalt alla nullhinna, kuid tühistas hiljem oma pakkumuse ja töö sai endale Harju Ehitus, kes väidetavalt kompenseeris kolleegidele kõik kulutused ja teenis veel ka vahelt.

Gustav Adolfi gümnaasiumi ehituskonkursil ei võimaldatud aga Lepiku sõnul Tallinna Restauraatoril ja veel kahel ehitusfirmal üldse osaleda. Võitis taas ehitusfirma Remet. Objekti hind kujunes ehitustööde käigus kaks korda kõrgemaks, kui algul planeeriti.

Tallinna linnavaraameti juhataja asetäitja Alo Brandt ütles eile, et ta ei oska ülaltoodud süüdistusi kommenteerida.

Kopli sotsiaalmaja kohta, mille ehituskonkursi komisjoni ta kuulus, ütles Brandt, et lõpliku valiku nelja pakkuja vahel tegi komisjon ekspertide hinnangu alusel. Eksperdid leidsid, et 35 miljoni krooni eest pole hoonet võimalik renoveerida, selgitas ta.

Hetkel kuum