6. juuni 1999 kell 22:00

Kütte ja sooja vee hind ei tõuse

Tallinna Soojuse juhatuse esimehe Leonid Lipavski sõnul tegi ettevõtte nõukogu reedel erakordse otsuse, sest varem on iga majandusaasta algul tariifid eratarbijatele tõusnud ja tööstustarbijatele langenud. Ühtne hinnapoliitika tuleneb praegustest seadustest, mis keelab klientide doteerimist, rääkis Lipavski.

Tallina Soojus saab hinda säilitada tootmismahtude ja soojuskadude vähendamisega, samuti kärbitakse halduskulusid. Sel aastal koondatakse Tallinna Soojuses paarsada inimest.

Tallinna Soojus kavatseb hinna samal tasemel säilitamiseks katta hädavajalikud investeeringud laenurahaga ja ettevõttesiseste ümberkorraldustega.

Kavandatud välislaenu saamisel kavatseb ettevõte renoveerida Mustamäe ja Tallinna kesklinna lokaalsed katlamajad, et lõpetada tarbijatele pahameelt tekitavad suvised soojakatkestused.

Lisaks näeb ettevõtte investeeringukava ette viit suurt projekti. Siia kuulub kohustus varustada käesoleva aasta lõpuks kõik tarbijad soojusarvestitega.

Paigaldada tuleb 1030 arvestit maksumusega 6,9 miljonit krooni. Varem tuli kliendil mõõtja ise osta.

Samuti paigaldab ettevõte lisaks praegusele ligi 600 soojussõlmele juurde sada soojussõlme 9,4 miljoni krooni eest, et säästa keskmiselt 11% soojusenergiast. Praegu on soojakadu ligi 22%.

Soome ehitusfirmaga YIT ja Eesti alltöövõtjatega loodetakse aasta lõpuks käivitada automatiseeritud Laagna boilerjaam, mis hakkab ühendama Lasnamäe ja kesklinna soojusvõrgupiirkondi ning võimaldab edastada soojust nii Iru elektrijaamast kesklinna kui ka Ülemiste katlamajast Lasnamäele.

Oma ja laenuraha investeerib ettevõte järgmisel majandusaastal 55 miljonit, uuest kavandatavast laenust 30 miljonit krooni. Uut laenu soovis ettevõtte juhtkond võtta EBRD-lt 100 miljonit krooni, kuid linnavalitsuse vastuseisu tõttu lepiti kokku 80 miljoni krooni laenamises.

Tallinna Soojuse praegune laenukoormus on 197 miljonit krooni, millest tagasi tuleb maksta 194 miljonit krooni lõpptähtajaga 2009. aastal.

Kogu investeerimisvajadus linna soojamajanduses ulatub 4--5 miljardi kroonini. Seetõttu on suuremate investeeringute teostamiseks ettevõtte edasine erastamine vältimatu, ütles Tallinna linnavalitsuse rahandusnõunik ja ettevõtte nõukogu liige Kaarel-Mati Halla.

Tallinna Soojuse tänavune kasumiprognoos on 200 000 krooni. Järgmisel aastal kavatsetakse jääda nullkasumisse.

Tallinna Soojuse majandusaasta algab 1. juulil. Ettevõte on suurim soojusenergia tootja Eestis, varustades kütte ja sooja veega 71 protsenti Tallinna linnast.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum