Kristina Traks • 6. juuni 1999 kell 22:00

Piima hind endine

«Meie hoiame piima hinna kuni sügisese piima vähenemiseni paigal,» ütles ASi Rävala Piim juhataja Rein Viilu. «Sügisel läheb tööstuste vahel piima ümber kemplemiseks ja sellepärast tahame tootjaid enda juures hoida.»

Rävala Piim maksab tootjatele keskmiselt 1,30 krooni piima kilost, kuid suuremad tootjad saavad Viilu sõnul kõrgemat hinda. Viilu ütlusel saavad suvisest tootmisest kahjumit need tööstused, kes toodavad võid ja piimapulbrit. «Mõlema toote maailmaturuhind on väga madalal ja võid ei õnnestu ilmselt enne sügist Venemaale müüa,» rääkis ta.

Rakvere Piima juhataja Tarmo Lindmaa ütles, et ettevõtte üritab hoida piima hinda suvi läbi sama tasemel, mis praegu. Rakvere Piim maksab praegu tootjatele piima kilost keskmiselt 1,64 krooni.

ASi Ühinenud Meiereid peadirektor Andres Soosaar ütles, et Ühinenud Meiereid kavatseb piima kokkuostuhinda hoida eeloleva suve jooksul praegusel tasemel seni, kuni võimalik. «Paraku ei oska me ennustada, millised muutused võivad toimuda müügiturgudel,» ütles Soosaar. «Kui seal hinnad oluliselt langevad, oleme ka meie sunnitud hindu korrigeerima.» Mais oli Ühinenud Meiereide keskmine piima kokkuostuhind 1,42 krooni.

Võru Juust pole samuti planeerinud piima hinna langetamist ja plaanib seda suvel senisel tasemel hoida. «Kui eksporditurgudel kestab praegune stabiilne olukord, pole põhjust hindu langetada,» ütles Võru Juustu pressiesindaja Toomas Kelt.

Võru Juust maksab kõrgema sordi piima kilogrammi eest praegu keskmiselt 1,50 krooni.

Piimatöösturite sõnul väheneb piima tootmine sügisest alates tõenäoliselt kuni poole võrra võrreldes eelmise sügisega. See on tingitud madalatest piimahindadest, mis tootjatele pidevalt kahjumit toovad ja osa piimatootjaid tootmise lõpetama sunnib.

Piimatootja OÜ Phoenix esimees Rein Kaidla ütles, et halb on elada lootusega, et ehk piimahind sügisel tõuseb. «Kui hind tõusebki, siis ilmselt paarikümne sendi võrra,» ütles Kaidla. «See tähendab, et meil tulevad sügisel suured probleemid külvilaenu tagasi maksmisega.»

Hetkel kuum