ÄP fototoimetus • 14. juuni 1999 kell 22:00

Tallinn saab kodumaiste toodete müümiseks uue turu

Turul hakatakse kauplema ainult kodumaiste talu- ja aiasaadustega, kunsti ja käsitööga. Samuti on idee rajada seal kemikaalidest vabade toitudega ökotoidu restoran. Välismaiseid tööstuskaupu ei saa seal iialgi müüa, kinnitas keskliidu peadirektor Kaul Nurm eile pärast poolte nõupidamist.

Turu eesmärk on anda talupidajatele võimalus linnas ise, ilma vahendajateta oma kaupa müüa. Keskturul ei ole see juba aastaid võimalik seoses seal sõlmitud pikaajaliste rendilepingutega. Ka teistel linnaturgudel on välja kujunenud oma kaubasortiment, mida Nurme sõnul ei ole mõtet lõhkuda.

«Kuigi Tallinnas on palju turge, pole siin ühtegi sellist, kust saaks osta tomati maitsega tomatit. Need on turud vaid nime poolest, tegelikkuses täikad,» ütles abilinnapea Eve Fink.

Kuna linnal on plaanis enda omanduses olevate turgude aktsiad maha müüa, siis uus turg hakkab olema talupidajate keskliidu oma, maad renditakse linnalt. Sellega kaasneb keskliidule kohustus korraldada turu juhtimist, kanda vastutust ja teostada kontrolli.

Fingi ettepandud 0,8hektarine haljasala Väike-Rannavärava 6 võimalikku rendihinda pooled ei konkretiseerinud. Küll aga lubas Fink teha volikogule ettepaneku anda keskliidule pind tavalisest soodsama rendihinnaga. Mainitud ala kui sihtotstarbelise ärimaa rendihind on tavajuhul 5% maa maksustatavast hinnast.

Keskliidu peadirektori Kaul Nurme sõnul on turu võimalikust maksumusest vara rääkida. Uue turu loomine on alles idee staadiumis. Konkreetsemaid võimalusi arutavad pooled 28. juunil. Sel nädalal alustab linnavalitsuse infosaal rahva arvamusküsitlust, et selgitada visioone uuest turust, arvamust võib avaldada ka linnavalitsuse koduleheküljel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum