Kristi Malmberg • 15. juuni 1999 kell 22:00

Palgad võivad tõusta

Tulumaksuseaduse eelnõu vabastab Eestis registreeritud firmade ja siin püsivalt tegutsevate mitteresidentide teenitud kasumi tulumaksust. Pärast seaduse kehtima hakkamist 1. jaanuaril 2000 maksavad ettevõtted tulumaksu ainult kasumi jaotamise korral ja erisoodustuste pealt.

Rahandusministeeriumi hinnangul soodustab uus tulumaksustamise põhimõte ettevõtluse arengut, võimaldab teha täiendavaid investeeringuid ning luua uusi töökohti. Ministeerium prognoosib, et uue seaduse tulemusena suureneb ka füüsilise isiku tulu ja seoses sellega üksikisiku tulumaksu ning sotsiaalmaksu laekumine, kasvab eratarbimine ja laekub rohkem käibemaksu.

Estonian Air Cargo direktor Karli Lambot ütles, et ettevõtte tulumaksu kaotamisel on kahtlemata positiivne ja majandust elavdav mõju.

«Tõenäoliselt hakkavad nüüd töötajad palkade suurendamist nõudma, sest firmasse jääb rohkem raha,» ütles Lambot. «Töötasu lihtsalt niisama tõsta ei tahaks, aga kui vaja ja teenitult, siis ikka.»

Lambot nimetas positiivseks ka erisoodustuste maksustamise täpsustamist. Tema hinnangul on erakordselt halb, kui töötaja saab osa palka dividendides ja ettevõte säästab selle pealt sotsiaalmaksu.

Maksumaksjate Liidu juht Enn Roose pidas uut tulumaksuseadust vajalikuks ja vanast paremaks. «Selle hea omadus on see, et firmadel pole enam vaja mängida offshore'idega kasumi varjamiseks,» lausus Roose. Tema hinnangul ettevõtluses olulist palgatõusu selle seaduse tõttu ei teki, sest firmajuhid ei tõsta palka mitte siis, kui võimalik, vaid siis, kui vaja.

Hetkel kuum