Kristina Traks • 15. juuni 1999 kell 22:00

Paulig Baltic otsustas lõpetada kohvitootmise Eestis

Maist alates kuulub Paulig Baltic Pauligi kontserni maitseainete tootjate hulka. Sauel asuv tehas plaanib aastas tootma hakata 2000 tonni Santa Maria maitseaineid, mis on viis korda rohkem kui varem. Kuni 80 protsenti maitseainetest läheb ekspordiks.

«Pärast Vene kriisi kujunes olukord, kus Eestist topelttollide tõttu enam Venemaale kohvi vedada ei saanud ja Venemaale mõeldud kohvi toodeti Soomes,» selgitas ASi Paulig Baltic juhatuse esimees Tiit Nuudi. «Kuna Eesti tehas oli mõeldud just kogu Ida-Euroopa varustamiseks, aga tegelikult toodeti Venemaale kohvi Soomes, kaotas kohvi tootmine siin mõtte.»

Küsimusele, kas otsusele lõpetada Eestis kohvitootmine aitas kaasa eelmise kevade skandaal Cafe Arabica Extra ümber, vastas Nuudi, et nende sündmuste vahel pole seost. Eelmisel kevadel jäi Paulig tollipiiril vahele, kui vedas Eestisse aegunud kohviube, et neist valmistada odavat Arabica Extra kohvi.

Praegu toodab Paulig Baltic Eestis vähesel määral kohvi Inglismaale müügiks. Kõikide põhiliste kohvisortide tootmine on kolinud Pauligi tehasesse Soome. Suve jooksul ehitatakse kohvitehas maitseainete tootmiseks ümber, selleks kulub 5--6 miljonit krooni.

Teise Eesti kohvitootja, Tartus asuva ASi Procoffe omanik Kaupo Kõverjalg ütles eile, et ilmselt saab Paulig nüüd rohkem müügitööle keskenduda. «Imelik muidugi, et nüüd, kui Pauligi tehas kasumit teenima hakkas, tootmine Soome koliti,» ütles ta.

Saue abilinnapea Mati Uuesoo ütles, et ta teab muutustest Pauligis, kuid tema teada inimesi seoses tootmise ümberkorraldamisega ei koondata. «Saue-suuruses linnakeses oleks ilmselt teada, kui töökohtade arv väheneks,» lisas Uuesoo.

Tiit Nuudi sõnul pole kavas inimeste arvu tehases vähendada. Tehas annab praegu tööd 63 inimesele.

Pauligi eelmise aasta käive oli 161 miljonit krooni. Selleks aastaks planeerib ettevõte käibeks 200 miljonit krooni. Nuudi sõnul on ettevõte kõik seitse tegutsemisaastat Eestis olnud kuni 2 miljoni kroonises kahjumis, kuid järgmisest aastast alates peaks hakkama kasum tulema.

EMORi hinnangul on Pauligi kohvi turuosa Eestis 19 ja 24 protsendi vahel, Pauligi kohvidele järgnevad Meira, Luxus ja Gevalia kohvid. Eesti tootja Procoffe turuosa on 6 protsenti.

Hetkel kuum