16 juuni 1999

Vee hinna alandamisel langeb Tallinna Vesi kahjumisse

Tuleval aastal võib vee hinna alandamise korral suureneda kahjum 70 miljoni kroonini, ütles abilinnapea ja ASi Tallinna Vesi nõukogu esimees Heigo Kaldra.

«Kui me oleme sunnitud alluma poliitilisele survele ja alandama vee hinda, läheb Tallinna Vesi raudselt kuni 70 miljoni kroonisesse miinusesse,» tõdes Kaldra.

Kahjumisse ei tohi Tallinna Vee majandustegevus minna kehtiva ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse järgi, mis kohustab kavandama investeeringute katmiseks põhjendatud tulukust.

Ka ei võimalda kahjumit pankade sündikaadi ja Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga ees võetud kohustused, mille järgi peab Tallinna Vesi tagama tariifide arvestamisel ettevõtte tulukuse.

Ainus võimalus Tallinna Vee kasumlikkust säilitada ka vee hinna alandamise kõrval on sadevete ja tuletõrjehüdrantide vee kinnimaksmine linnaeelarve kaudu, seisab Tallinna vee ökonoomsema majandamise programmis.

Kaldra sõnul võimaldab sadevete ja hüdrantide vee maksumuse väljaarvamine veetariifist tänavu kokku hoida 10 miljonit krooni ja tuleval aastal 40 miljonit krooni.

Kui linn eraldaks tänavu eelarvest 10 miljonit krooni, tõuseks ettevõtte kasum praeguste veetariifide juures 4 miljonilt 14 miljonile kroonile. 40 miljoni krooni kinnimaksmine 2000. aastal võimaldaks ettevõttel jääda 31 miljoni krooniga kasumisse.

Oluline on investeeringute taseme säilitamiseks kaasata Tallinna Veele strateegiline investor, märkis Kaldra. Plaan, mida volikogus on kahe aasta vältel pidurdatud, tuleb tema sõnul kiiresti ellu viia.

Strateegilise partneri kaasamine aitab kiirendada tehnoloogilise protsessi kaasajastamist ja selle kaudu kulude kokkuhoidu, mis omakorda võimaldab stabiliseerida tariifide taset, seisab ettevõtte ökonoomsema majandamise programmis.

Kolmas variant on Kaldra sõnul jätta kõik vanaviisi, mis tähendab, et vee hind ei muutu, partnerit ei kaasata ja püsib mõne miljoni kroonine kasum.

Tallinna Vee investeeringute plaani muutmist ja vee hinna alandamist hakkas tänavu kevadel nõudma volikogu esimees Edgar Savisaar, kelle hinnangul maksavad tallinlased vee eest liiga palju.

Volikogu kohustas Savisaare eestvõttel ASi Tallinna Vesi välja töötama aktsiaseltsi ökonoomsema majandamise kava.

Kuigi volikogu pidas esialgu võimalikuks vee hinna alandamist väiksema kasumi arvel, selgus arvutuste tegemisel, et ettevõte langeb hoopis lubamatusse kahjumisse.

Tallinna Veele strateegilise partnetri kaasamise vastu Savisaar ei ole, kuigi poole aasta tegi kõik võimaliku, et erastamiskava elluviimist takistada.

Kuigi Savisaar on seni kõige ägedamalt võidelnud Tallinna Vee erastamise vastu, on see tõenäoliselt ainus rahaallikas, mille abil on võimalik suurejooneline vee hinna alandamise kava ellu viia.

Veemajandusega seonduv tõusis taas päevakorrale, kui Savisaar hakkas laristamises süüditades kohalt kangutama Tallinna Vee juhti Enno Peret. Savisaare taktikepi all sai firma uue juhatuse, kohe muutus ka Tallinna Vee strateegia. Tallinna Vee erastamisküsimustega on kimpus juba mitmes linnavalitsus.

Autor: BNS

Hetkel kuum