Tõnis Oja • 17 juuni 1999

Saksamaa ärikliima soojeneb

Eilne päev oli finantsturgudele veidi närviline. Esimestel kauplemistundidel euro kurss veidi tõusis, pärastlõunal langes aga taas 1,0300 dollari tasemele. Kauplemismahud olid tavapärasest väiksemad.

Ühisraha hommikune tõus oli tingitud sellest, et Saksamaal asuva IFO instituudi arvutatav Saksamaa lääneosa äriusaldusindeks kerkis mais 0,7 punkti võrra 89,7 punktini. Indeksi arvutamiseks küsitletakse umbes 6000 ettevõtte tegevjuhte kompaniide investeeringute, tellimuste ja tulude kohta. Äriusaldusindeksi tõus koos varem avaldatud Saksamaa tööstustoodangu üheprotsendilise (mais) ja rahvusliku kogutoodangu 0,8protsendilise kasvuga (esimeses kvartalis) on nii mõnedki investorid muutnud euro suhtes optimistlikumaks.

Samas oodati USA Föderaalreservi juhi Alan Greenspani aruannet kongressile riigi majandusliku olukorra kohta. Aastane inflatsioon on Ühendriikides 2%, madalaim alates 60ndatest aastatest. Sisuliselt võib öelda, et maailma suurima majandusega riigis inflatsiooni ei ole. Seega 29--30. juunil toimuval Fedi vabaturukomitee istungil jätab keskpank tõenäoliselt keskse intressimäära muutmata.

Euroopa keskpank jättis eile repomäära muutmata.

Hetkel kuum