21. juuni 1999 kell 22:00

Laar puudutas Cesises tollide teemat

«See oli mitteametlik ja plaaniväline jutuajamine, mille eesmärk polnudki probleemile lahendust otsida või vastaspoolt mõjutada,» ütles peaministri pressinõunik Priit Põiklik. «Põhimõtteliselt tähistati ikkagi Võnnu lahingu aastapäeva.»

Põikliku sõnul tuleb sealihatollide küsimus tõenäoliselt uuesti arutlusele 9. juulil Balti peaministrite kohtumisel Palangas.

Läti peaministri välisasjade nõunik Baiba Laizane ütles, et Läti esitab Palanga kohtumisel oma seisukohad juuni alguses kehtestatud täiendavate sealiha sisseveotollide ja Balti vabakaubanduslepingu täitmise suhtes.

Riias 7.--8. juunini Balti vabakaubanduslepingu ühiskomitee istungil koostatud protokollis nõuavad Eesti ja Leedu täiendavate sealihatollide tühistamist, märkides, et need on vastuolus Balti vabakaubanduslepinguga.

Kõneluste protokollis on fikseeritud Eesti nõudmine, et Läti peab läbi viima uuringu, toomaks välja konkreetsed tõendid selle kohta, et Eesti sealihaeksport on toonud Läti tootjatele kahju.

Tähtaegu uuringu läbiviimiseks või sealihatollide tühistamiseks Lätile protokollis ei määratud.

Protokollis on kirjas ka Eesti seisukoht, et kui Läti pool ei leia probleemile rahuldavat lahendust, võidakse tema vastu rakendada vastumeetmeid.

Eesti valitsus ei ole vastumeetmete rakendamise küsimust veel päevakorda võtnud.

Mart Laar on öelnud, et valitsus analüüsib väga tõsiselt Läti poolt vabakaubanduslepet rikkudes kehtestatud sealihatollide poliitilisi ja majanduslikke tagajärgi.

Läti parlament otsustas mai lõpus põllumeestele järele andes kehtestada täiendava 70protsendilise tolli sealihale ilma vabakaubanduspartneritega konsulteerimata.

Autor: BNS

Hetkel kuum