Sirje Niitra • 27. juuni 1999 kell 22:00

Flora loodab kahjumist pääseda

Flora pesuvahendite tootmise Kadrinasse kolimine läks ettevõttele maksma miljon krooni ja suurendas ettevõtte aasta alguse kahjumit, kuid võimaldas kärpida kogu kontserni kulutusi.

Selle aasta algusest toodab Flora põhiliselt Kadrina tsehhis. Tallinna Liimi tänava nõukogudeaegsetesse amortiseerunud ruumidesse on jäänud vaid seebikeetmine. Kolimisega seoses tuli koondada umbes 30 inimest ja kõik see kokku läks maksma miljon krooni.

Flora Kadrina ASi tegevdirektori Rein Jakimovi sõnul oli otsus õige, sest võimaldab tulevikus teenida Tallinnas Forelli tänaval paiknenud ruumidelt renditulu.

Esialgu pole veel Kadrinas õnnestunud vedelate pesuvahendite tootmist endises mahus käivitada. Jakimov pidas oluliseks, et see toodang annab tööd ka aasta esimesel poolel, mil küünlamüük on madalseisus.

Flora puhastusvahendite müük ei lähe praegu kuigi hästi, sest inimeste ostujõud on madal, leidis Jakimov. Seni läks pool kogu pesu- ja tualettseebi toodangust Lätti, kuid nüüd on sinna tunginud ka Leedu tootjad ja Läti võtab kolmandiku võrra vähem. Lisaks ei laeku hulgimüüjatelt raha õigel ajal.

Esimese kvartali poolteise miljoni krooni suurust kahjumit nimetas Flora Kadrina finantsdirektor Maret Tasa siiski planeerituks. Suure osa sellest andis teise kohta kolimine.

«Ootame aasta lõppu, mil küünlamüük kasumit hakkab tootma ja siis peaksime ots otsaga kokku tulema,» märkis Tasa.

Tasa sõnul on ettevõtte maksuvõlad ajatatud ja pankrotiohtu praegu pole. Aasta esimene pool on firmal tema kinnitust mööda alati kehv olnud.

Flora häda on Jakimovi sõnul selles, et reklaami tegemiseks ei jagu raha, mistõttu on raske suurte lääne tootjatega konkureerida. Eelmisel aastal võttis Flora ekspordilaenu, et uusi turge hõivata, kuid see katse finantsjuhi sõnul ebaõnnestus.

Juulist rakendub Tallinna tsehhis uus liin, millega on võimalik praeguse kandilise asemel teha kumera kujuga tualettseepi, millele juhtkond ennustab senisest suuremat müügiedu. Selle seebi toore tuleb Belgiast ja Malaisiast. Loomset rasva selle pesuseebi tootmiseks ostab ettevõte Eestist.

Ehkki lääne turg on sedalaadi kaupa täis, on Floral õnnestunud oma küünlaid ikkagi eksportida: teeküünlad lähevad Prantsusmaale ja õueküünlaid ostab Soome. Küünalde valmistamisel on kasutusel Saksa toore.

Flora Kadrinas paiknev tsehh müüs juunis kaupa 2,9 miljoni krooni eest ja laovaru on hetkel 3,4 miljonit. Suurim müügiartikkel on vedelad pesuvahendid.

Hetkel kuum