27. juuni 1999 kell 22:00

Kas Tallinna büroode rendihinnad on põhjas?

Arvan, et hinnad ei ole veel päris põhjas ära käinud, kuid kukkumismaad enam palju ei ole. Väga suur mõjufaktor on üldine majanduskriis.

Uute bürooruumide puhul hindade alanemisvõimalus suur ei ole, kuna vastasel juhul lõpeb asi omanikele pankrotiga.

Kõige rohkem (kuni 25%) võib langeda mitteatraktiivsete ja mitte eriti uute büroopindade rendihind. Nende eest küsitakse endiselt 150--160 kr/m², kuid sellist hinda keegi maksta ei soovi.

Rentnike leidmisega on raskusi ka suuremate pindade omanikel, nõudlus on praegu suurem väikeste pindade järele.

Büroopindade rendihinnad on põhja saavutanud, nüüd peaks pooleks aastaks rahu majas olema.

Uued büroohooned hakkavad täis saama ja ma ei näe põhjust, miks viimaseid pindu tuleks odavamalt rendile anda. Pakkumine ja nõudlus on saavutanud peaaegu tasakaalu.

Järgmisel aastal tuleb büroopindu juurde, kuid kuna lisandub ka kliente, siis jääb senine situatsioon püsima. Praegu on peaaegu igas büroohoones 5--20% tühja pinda.

Oodata pole ka büroopindade rendihindade tõusu, uutes majades on ruutmeetri rendihind enamasti 200 krooni ümbruses.

Büroopindade rendihinnad olenevad peamiselt üldisest majanduskeskkonnast ning nõudmise-pakkumise vahekorrast konkreetsel turul.

Majanduskliimast lähtudes rendihindade edasist langust oodata pole.

Pakkumine praegu veel mingil määral ületab nõudlust. Selle põhjal võiks arvata, et rendihindadel on veel alanemisruumi.

Kas surve hindade alanemisele tulevikus ka realiseerub, selles ma siiski kahtlen. Hinnakorrektsioon on toimunud, välja on kujunenud uued hinnad.

Aastases perspektiivis jääb büroopindade hinnatase stabiilseks.

Kui me mõistame turuhinna all tegelikku tehingu hinda, siis võib öelda, et suuresti on büroopindade rendihinnad Tallinnas jõudnud (jõudmas) põhja.

Küsitava hinna ja reaalse nõudluse vahel on aga endiselt kohati vägagi suured käärid, mistõttu esialgu küsitav rendihind on tihtipeale tunduvalt kõrgem hinnast, millega jõutakse tehinguni.

Kõige paindlikumalt on tänasel turul käitunud väiksemate büroopindade ning äärelinnas ja vanalinnas olevate büroopindade omanikud, kes ei ole seotud pikaajaliste laenudega ning kellele on primaarne ruumid 100 protsendiliselt välja rentida.

Hetkel kuum