Kristina Traks • 29. juuni 1999 kell 22:00

Eesti ühinemine WTOga ähvardab edasi lükkuda

Peaminister Mart Laar lubas riigikogu kokku kutsuda enne selle ametliku puhkuse lõppu septembris. «Oktoobrikuine tähtaeg WTOga liitumiseks on tõenäoline vaid juhul, kui riigikogu tuleb kokku enne puhkuse lõppu augustis,» ütles Laar BNSile.

Esmaspäeval katkes riigikogu istung pärast seda, kui välisminister Toomas Hendrik Ilves oli põhjalikult tutvustanud WTO asutamislepingut. Istung katkestati, sest opositsiooni nõutud kohalolekukontroll näitas, et saalis viibis 50 saadikut vajaliku 51 asemel.

Välisministeeriumi pressiesindaja Ehtel Halliste ütles, et WTOga ühinemise graafik muutub pingelisemaks. «Kui tahame sel aastal ühineda, peab riigikogu ratifitseerima ühinemislepingu hiljemalt 31. oktoobriks,» ütles Halliste. «Juhul, kui riigikogu seda teha ei jõua, lükkub WTOga ühinemine edasi aastateks.»

Keskerakonna ja riigikogu majanduskomisjoni liige Liina Tõnisson ütles, et pole põhjust riigikogu suvepuhkuselt erakorralisele istungjärgule kutsuda. «Mis ajast ei jõuta poolteise kuuga seadust vastu võtta,» ütles Tõnisson. «Pole põhjust tekitada paanikat.» Riigikogu suvepuhkus lõpeb septembri keskel.

Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Peeter Maspanov ütles, et liitumine WTOga oleks vajalik, sest siis saaks takistavate topelttollideta kaubelda Venemaaga. «Rubla kurss on praegu küll ebasoodne, aga pikemas perspektiivis see ikka tõuseb ja siis saaks alustada kauplemist,» ütles Maspanov.

WTO liikmeks olemine on üks ELiga ühinemise eeltingimus. Kui Eesti ühineks WTOga, siis peaks Venemaa lõpetama topelttollide rakendamise, sest Vene õigusaktid näevad ette kaubanduse enamsoodustustingimusi kõikidele WTO liikmetele.

WTO liikmeks olemine ei suurendaks otseselt eksporti, vaid annaks ettevõtjale võimalusi leida uusi turge. Uute liikmete vastuvõtmise järel sel sügisel pole WTO-l lähiaastail plaanis uusi liikmeid vastu võtta.

Hetkel kuum