Kaja Koovit • 29 juuni 1999

Hansapanga aktsia põhjas

Hansapanga aktsia eilne sulgemishind oli 71 krooni, mis on üle 20 krooni madalam kui mai teisel nädalal. Hinnatasemel 90 krooni püüti läbi murda Hansa Investmentsi aasta alguses antud panga 650 miljoni kroonise kasumiprognoosiga kaasnenud aktsia hinnatasemest, kuid ebaõnnestunult, rääkis ASi Beeta Varahaldus maakler Denis Kolomenski.

Hansapanga aktsia hinna languse põhjusena juunis toovad analüütikud välja esimese kvartali 5,8 protsendi suuruse sisemajanduse kogutoodangu languse. «Lühiajalise spekulatiivse raha osakaal Hansapangas on suurem kui teistes pangandussektori aktsiates, mistõttu majanduslanguse näitaja avaldamise järgselt hakkasid lühiajalised kohalikud spekulandid aktsiaid müüma,» kommenteeris Talinvest Suprema Väärtpaberite ASi müügi ja kauplemise direktor Sten Sumberg.

Äripäeva analüütik Toomas Truuverk märkis, et olukorras, kus oodatakse majandusolukorra paranemist, ootaks ka Hansapanga kasumi suurenemist. Teisalt annab igakuine ühel tasemel püsiv panga kasuminumber tunnistust, et pank on riskid maandanud ja suudab stabiilselt kasumit teenida.

Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk lausus eile, et Hansapank peaks kõigi eelduste kohaselt ületama 650 miljoni kroonise kasumiprognoosi. Bilansimahu ja kasumi kasvuks on vajalik kvaliteetsete aktivate kasv, mis saab omakorda tulla vaid koos majanduse positiivse arenguga.

«Täna ei müü kindlasti enam aktsiaid kohalikud investorid ja need, kes fundamentaalnäitajate vastu viitsivad huvi tunda,» sõnas Sten Sumberg.

Suprema Väärtpaberite kaudu on viimase paari nädala jooksul Hansapanga aktsiaid müünud üks välismaine suurinvestor, kelle müügiorderid on ka aktsia hinda langetanud. Sumberg ei soostunud eile avaldama, kas sama investor kavatseb lähipäevadel veel aktsiaid müüa või mitte.

Toomas Reisenbuki sõnul ei saa kogu hinnalangust ühe investori süüks panna, kogu välismaailma huvi on Balti turu vastu üldiselt vähenenud. Rahandusministeeriumi avaldatud eelarvenumbrid on olulisemadki kui I kvartali majanduslangus, lisas Reisenbuk.

Kohalike analüütikute majanduskasvu prognoos jääb sel aastal 1% piirile. Rahvusvaheline Valuutafond prognoosib Eestile käesolevaks aastaks kuni 3% ja järgmiseks aastaks 4% majanduskasvu.

Majandusolukorra vaiksest paranemisest annavad tunnistust pankade laenuportfellide mõningane suurenemine ja halbade laenude osa vähenemine laenuportfellides.

Optiva Panga analüüsikeskuse analüütik Aari Stalde lisas, et finantssektori majandustulemused on korralikud ja arvestades, et see käib teistest majandussektoritest ees, peaks olukord ka muudes tegevusvaldkondades paranema.

Analüütikute hinnangul ei kandu Hansapanga aktsia ajutine hinnalangus üle kogu aktsiaturule ja Hansapanga aktsia hind peaks taastuma 90 krooni ringis hiljemalt sügisel.

«Näib, et kui Suprema salapärane klient välja arvata, on ülejäänud turuosaliste nägemus tulevikust positiivne, märkis Aari Stalde.

Väärtpaberiturg ootab Moody'se reitinguagentuurilt lähiajal otsust Hansapanga reitingu tõstmise osas.

Vt. ka graafik

Hetkel kuum