Vilve Torn • 1. juuli 1999 kell 22:00

Külm õlu on kuuma suve kaaslane

Nagu vein pakub ka õlu huvitavaid maitseelamusi, kui seda õigesti serveeritakse. Vaid esimese janu kustutamiseks juuakse otse külmikust võetud õlut.

 

Temperatuur

Heleda õlle puhul tulevad maitseomadused esile juhul, kui seda serveeritakse temperatuuril veidi alla 10 °C. Selle saavutamiseks tuleb õlu külmikust välja võtta umbes 10--15 minutit enne serveerimist. Tume õlu on kõige maitsvam serveerituna peaaegu toatemperatuuril, st 15--16 °C juures.

 

Jooginõu

Soliidne on pakkuda õlut spetsiaalses läbipaistavast klaasist pokaalis või traditsioonilises kapas. Mida õhem klaas, seda meeldivam on juua.

 

Õlleklaase ei tohi pesta teiste nõudega, eriti rasvaste koos. Neid pestakse ja loputatakse kuuma jooksva vee all, puhastusvahendeid kasutamata. Kui klaasid on kunagi rasvase pesuveega kokku puutunud, siis puhastusvahendist enam ei pääse.

 

Kui õllepokaal on korralikult puhas, peab selle seintele tekkima joomise ajal vahusete, nn brüsseli pits.

Ideaalne oleks, kui vaadiõlu serveeritakse eelnevalt märjaks kastetud klaasidesse.

 

Vahumüts

Õige õlle serveerimise juurde kuulub vahumüts, sest see hoiab aroomi. Nuusutage eri humalajooke, avastate põnevaid maitseid. Vahu püsivuse järgi hinnatakse õlle kvaliteeti. Vahumüts peab olema vähemalt 1,5--2 cm kõrgune.

 

Etikett

Restorani etiketi kohaselt valatakse ühest pudelist vaid ühele kliendile. Pärast valamist jäetakse lauale ka tühi pudel, et klient saaks tutvuda õlletooja infoga.

tonuvanajuur | Tõnu Vanajuur | Cresco Väärtpaberite maakler

Joon õlut paar korda nädalas ja alati pole tähtis, kas olen seltskonnas või omaette. Ka üksi võib õlleklaasi taga end mõnusalt tunda. Minu eelistused kuuluvad Saku Originaalile, Müncheni Punasele ja A. Le Coq'ile.

A. Le Coq tuli turule hiljaaegu ning selle võtsin kohe omaks, sest see maitseb mulle.

Õlle tarbimist ei seosta ma sooja või külma aastaajaga ning selles osas pole vahet. Tundub, et kodumaised õlletootjad on päris palju ära teinud selleks, et jookide valik oleks suur ning maitseomadused erinevad. Tänu erinevatele kampaaniatele on kujunenud tarbijate suhtumine õllesse kui kultuursesse jooki.

Üldse on ühiskondlik suhtumine õllesse muutunud positiivseks. Mitmete õnnestunud vabaõhuürituste tulemusel võib öelda, et õllel on kindel koht rahvalikel üritustel, sest õlu on rõõmsate inimeste jook.

monikasalu | Monika Salu | Tallinna abilinnapea

Joon õlut üsna harva, suvel muidugi rohkem. Pärast sauna on õlu samuti mõnus jook.

Mulle meeldivad pehmemad, lahjemad õlled, kuid vahel joon tumedat õlut. Kuna Eestis on õllejoomise kultuur alles välja arenemas, siis on Saku õlletehas läbi erinevate kultuuriürituste teinud päris head tööd õlle tutvustamisel ja õlle viimisel inimesteni. Õllejoomise kultuuri vahva näide on Saksa õllefestivalid, mis on suurejoonelised ja väga rahvarohked üritused, kus võib kogeda tõelist ühtekuuluvustunnet. Sel aastal ma Õllesummerile kahjuks ei jõua, sest ajagraafik on väga tihe.

Võrreldes Õllesummerit Saksa õllefestivalidega, leian, et Eestis on arenguruumi veel küllalt. Kindlasti peaks Õllesummerist saama traditsiooniline suveüritus, mis aitab õllejoomise kultuuri tõsta.

Tänavakohvikus õllega janu kustutamise vastu ei ole mul midagi, kui jooki meeldivast pokaalist serveeritakse.

robertlepikson | Robert Lepikson | Võru maavanem

Hakkasin õlut jooma suhteliselt hiljuti. Suveajal on Võrumaa leitsakus külm õlu parim janu kustutaja. Olen leidnud enda jaoks sobivaima -- Saku Originaali -- ning joon ainult seda. Mõjub väga karastavalt. Muul ajal ma õlut ei joo, sest olen ammusest ajast hea veini austaja.

Mis puutub õllejoomisse Eestimaal üldse, siis joomiskultuurist küll rääkida ei saa. Keskealiste inimeste puhul on tegemist Vene aja mõjutustega, mil joodi pudelist Zhiguli õlut. Praegu ostavad Võrumaa mehed külapoest kastikaupa õlut ning joovad seda üsna suurtes kogustes. Eelkõige hakkab õllejoomise kultuur tekkima noortel inimestel, kes reisivad maailmas ning näevad, kuidas seal jooke tarbitakse. Hiljem toovad nad selle kultuuri Eestisse.

Meie tänavakohvikutes jätab joogikultuur soovida ühe väga olulise külje pealt -- puuduvad korralikud tualettruumid. Ei ole raske ette kujutada, millised ümbruskonna hoovid ja kangialused välja näevad.

tiinamitt | Tiina Mitt | pankrotihaldur

Joon õlut meelsasti, sest see on suurepärane janu kustutamise jook.

Tallinna vanalinnas on kenasid ja mõnusaid tänavakohvikuid palju, kus maha istuda ja külma õlut nautida.

Töötasin mitmed aastad tagasi toitlustussüsteemis ning kinnitasin naistele, et õlut juua pole meeste eelisõigus ega ka häbiasi. Õlu on nii meeste kui naiste jook.

Õlu on ka väga mõnus saunajook. Elan maal ning meil tehakse paar korda nädalas sauna. Seega kuulub õlu saunaõhtute juurde. Maal elades näen tihti, kuidas õlut juuakse. Kahjuks on levinud komme õhtul ohtralt viina tarbida ning järgmisel päeval õllega pead parandada.

Mul on hea meel, et õlu on seltskondlike ürituste joogina ausse tõusnud. Muusika, laul, tants ja hea õlu sobivad suurepäraselt kokku.

toomassildmae | Toomas Sildmäe | Finest Hotel Groupi juhatuse esimees

Joon õlut suhteliselt vähe ning mu eelistused kuuluvad tumedatele õlledele. Kui ma ringi reisin, katsun alati mulle tundmatud tumedad õlled ära proovida. Näiteks Inglismaal on väga häid tumedaid õllesorte, mida pudelites või purkides üldse ei müüda. Hollandis on aga võimalik juua marjaõlut.

Eesti õlledest meeldivad kõige enam Tartu õlled. Võib-olla tuleneb eelistus sellest, et olen ise Tartust pärit.

indrekneivelt | Indrek Neivelt | Hansapanga juhatuse esimees

Olen oma õllekultuuri oluliselt muutnud. Varem ei tarbinud ma üldse õlut, kuid Saku õlletehas teeb nii head tööd, et lausa patt on mitte õlut juua.

Joon nädalas paar õlut ja pean ennast keskmiseks õllejoojaks. Õllest tulenevad liigsed kalorid mind ei hirmuta ning arvan, et üks tordilõik on kehakaalule palju kahjulikum.

Kõige enam meeldivad Saku Originaal ja Saku on Ice.

Nii liiale ei ole ma õllejoomisega kunagi läinud, et sellest pohmell tekiks. Järelikult on mul veel arenguruumi.

meelisvirkebau | Meelis Virkebau | Kreenholmi Valduse peadirektor

Joon õlut meelsasti. Talvel on õlu kõige mõnusam pärast sauna, suvel joon õlut palavuse peletamiseks ja janu kustutamiseks.

Minu kauaaegne lemmik on Heinekeni õlu. Joon seda juba sellest ajast, mil seda Eestis veel müügil polnudki. Terves Euroopas juuakse õlut kultuurselt, nii pubides kui vabas õhus. Eestil on küllalt arenguruumi, peale Tallinna, Pärnu, Haapsalu ja ka Tartu on korralikke õllejoomise kohti vähe, sellest tulenevalt on ka joomise kultuur madalam.

Õllega seotud üritustest on Eestis muidugi kõige paremal tasemel Õllesummer. See on sümpaatne üritus, mille korraldamise tase aasta-aastalt tõuseb. Kuna Õllesummer on üritus, mis tõmbab ligi nii vanu kui noori, siis võiks kangemaid alkohoolseid jooke külastajatele mitte pakkuda.

raivovare | Raivo Vare | Pakterminali juhatuse esimees

Olin üliõpilasena väga suur õllesõber, kuid nüüd enam mitte. Välja on kujunenud pudel või kaks nädalas, mõne ürituse raames ka rohkem. Eesti õlledest meeldivad väga Saaremaa õlled ning meelsasti joon porterit. Kuna porter on ise nagu toitaine, siis seda ma suvel ei tarbi.

Hiljuti avastasin suvise õlle -- Saku on Ice. See on mõnusalt mahe ja kerge. Tänapäeva õllede kvaliteedile ei ole mul mitte midagi ette heita ning Saku Originaal või A. Le Coq'i õlled on täiesti võimelised lääne õllemarkidega konkureerima.

Koduõlut ei ole ma juba viisteist aastat joonud, kuigi mu tädimees teeb suurepärast õlut.

Õllejoomisele avalikus kohas ma viltu ei vaata, kuid liiale ei tasu sellega minna. Näiteks tänaval ei ole sobilik ringi kõndida, pudel näpus. Samas ei ole midagi halba selles, kui tudengid Tartu Toomemäel õlut joovad.

Minul endal on üks valus kogemus seoses avalikus kohas õlle tarbimisega. Olin Ungari üliõpilasmalevas ning ostsime kohalikust poest õlut. Niipea, kui poeuksest välja saime, korkisime pudelid lahti ja hakkasime jooma. Kohe oli kohal ka politsei, kes ähvardas meid trahviga.

Õllepohmelli ei ole mul enam ammu-ammu olnud, viimati läksin õlle manustamisega liiale üliõpilasena. Meeldiv tunne see ei ole.

Pakterminali juhatuse esimees Raivo Vare saab kuumal suvepäeval külmast õllest kosutust.

olegljadov | Oleg Ljadov | ärimees

Ma ei ole suur õllesõber ning ma joon õlut harva. Eestis toodetavatest õlledest meeldib kõige enam Saku on Ice.

Minust ei saa kunagi suurt õllejoojat, sest ma ei hakka juba põhimõtte pärast oma äia toetama. (Oleg Ljadovi äi on Saku õlletehase direktor Cardo Remmel toim.).

Õlu pole üksnes janukustutaja ja söögikõrvane märjuke, vaid sama väärikas seltskonnajook nagu veingi. Heledad õlled vastavad valgetele veinidele, tumedad õlled punastele veinidele. Seepärast sobib seda pakkuda pidulikel peoõhtutel.

Enne joogi muretsemist tasuks meelde tuletada aegade jooksul välja kujunenud õllejoomise harjumusi.

Kevadel ja suvel eelistatakse kergeid laagriõlu tüüpi humalajooke.

Sügisel ja talvel juuakse enam tumedat ja kangemat õlut, mis mõjub kehakinnituse ja soojendusena.

Vt. ka Eestis toodetavad õllemargid

Hetkel kuum