Kaja Koovit • 4. juuli 1999 kell 22:00

Dollar rekordtasemel

Riikides, kus maksevahendiks on USA dollar, on Eesti kaubad muutunud odavamaks ja sinna eksportijad on kasu saanud, iseloomustas Hansapanga analüütik Urmas Riiel dollari kursi muutuse mõju Eesti majandusele.

Dollari tugevnemisest võidavad ettevõtted, kes müüvad dollarite eest kohalikust toorainest valmistatud toodangut. Kaks kolmandikku Eesti ekspordist on aga seotud Euroopa Liidu ja sealse euroga, mistõttu suurt kasu dollari tugevnemisest Eesti ekspordile loota ei ole.

Viljandi maakonnas mööbli tootmisega tegeleva ASi Eerung juhataja Arno Kütt lausus, et kõik ettevõtte hinnakokkulepped on sõlmitud Saksa margas, mistõttu dollari tugevnemisel ei ole otsest mõju ettevõtte majandustegevusele. Kütt lisas, et kaudne mõju võib avalduda selles, et kliendid ei osta enam sama suuri koguseid ning tuleb sõlmida uusi hinnakokkuleppeid.

Laevandusfirma Hansatee direktori Viljar Jaamu sõnul suurendab dollari tugevnemine laevandusfirmade kulusid, sest kütus kallineb.

Dollari tugevnemine tõstab kõigi dollari baasil imporditavate toodete hinda, kallinevad ka ravimid. «Tarbijale lähevad ravimid kindlasti kallimaks, sest ligi pooled tarnijatest tahavad arveldada dollaris,» lausus ravimite hulgimüügifirma TopMed juhatuse esimees Margus Kuklane. Kuklase sõnul arveldavad dollarites kõik Ida- Euroopa riigid, samal ajal kui Ameerika päritolu tarnijad püüavad oma toodangut turu säilitamiseks müüa eurodes.

«Dollari tugevnemine on põhjendatud, sest USA majandus on paremini organiseeritud kui Euroopas,» lausus Hansapanga analüütik Urmas Riiel.

Äripäeva analüütiku Tõnis Oja sõnul võib dollar tugevneda ka edaspidi, kuid mitte kõrgemale 15,5--15,6 krooni tasemest. Euroopa keskpank ei lase tõenäoliselt dollarit euroga võrreldes üle 1:1 taseme ning hakkab ise kas dollarit müüma või eurot ostma, lausus Oja. Selle taseme saavutamiseks peab dollar tõusma veel 2,3 protsenti.

«USA dollar on ülehinnatud, kui arvestada kasvõi suurenenud tööpuuduse näitajat,» lausus Hansapanga valuutadiiler Darius Gecevicius. Eeldades, et USA aktsiaturg oluliselt ei tõuse ning intressitasemeid ei tõsteta, prognoosis Gecevicius dollari nõrgenemist aasta lõpuks siiski 14,65 krooni tasemele.

Eesti Panga ametlik dollari kurss oli reedel 15,283 krooni. Enne juunikuud oli dollar 15 krooni taseme saavutanud vaid kahel korral, juunis seevastu jäi dollari kurss sellest tasemest allapoole jäänud viiel päeval.

Krooniaja madalaim dollari kurss oli 19. aprillil 1995, mil dollarile vastas 10,82 krooni.

Hetkel kuum