4. juuli 1999 kell 22:00

Valekütusemüüjad ootavad karistust

Tarbijakaitseameti kontrollreidi päeval, 10. juunil, müüsid ebakvaliteetset bensiini 95E või suvist diislikütust seitsmeteistkümnest üle Eesti kontrollitud tanklast üheksa.

Põhilisteks puudusteks olid bensiini 95E puhul lubatust suurem väävlisisaldus ja benseeniarv. Suvise diislikütuse nime all aga müüdi hoopis suvist kerget kütteõli või isegi kütust, mis ei ole oma kvaliteediomadustelt lähedanegi rasketele kütteõlidele, peamiseks puuduseks lubatust suurem väävlisisaldus.

«Praegu on asi ühepoolne, see on surmamõistmine enne kohtuotsust,» väitis NB tanklaketi juht Ain Kuusik, kes kavatseb laboritulemused kõrvutada vastavussertifikaadiga, «paraku on see jaemüügifirma, kes saab matsu kätte.» Kuusiku sõnul pole õige, et kõik tabatud valekütuse kokkusegajaiks tembeldatakse, viga võib olla hoopis hulgimüüjas.

Kui jaemüüja kontrolliks iga kord hulgimüüjatelt ostetava kütuse koostist, tähendaks see 5--15sendist hinnatõusu, selgitas Kuusik. Konkurentsis püsimiseks ei pea ta seda firmale jõukohaseks.

Ebakvaliteetse kütusega vahelejäänud tanklad olid ostnud kütust hulgimüüjatelt Premium Oil, NB Oil Group OÜ, AS Johnny, Neste Eesti AS, Lukoil Eesti AS, Olerex AS ja Eriõli Kaubanduse AS. Hulgimüüjaist kontrolliti 25. juunil Premium Oili, kus aga kvaliteet oli nõuetekohane.

Ford Ülemiste keskuse direktor Tarmo Kõssi sõnul on poole aasta jooksul teeninduses käinud autoomanikke, kelle sõidukil on tulnud ebakvaliteetse diislikütuse tõttu kõrgsurvepumbad, -pihustid ja muud mootorielemendid välja vahetada. Kõrgsurvepump ise võib maksma minna kuni 40 000 krooni.

Ebakvaliteetsest veesisaldusega kütusest tingituna võib tavapärase 10--15 aasta asemel isegi kuue kuuga mootori hävitada, ilma et omanik seda ise märkaks, kinnitas Kõss. Samas ei käi ebakvaliteetsest kütusest tingitud vead garantii alla.

Iga kütusekoostise proovi määramine läheb riigile maksma 6000 krooni.

10. juunil tehtud reidil võetud 17 diislikütuse ja 17 bensiini 95E proovid läksid maksma ligi 200 000 krooni.

Kontrolli on teostatud tarbijakaitseameti asedirektori Marje Koki sõnul varemgi, ent väiksemas mahus.

Tarbijakaitseamet ja energiaturu inspektsioon kavatsevad ka edaspidi kontrollretki jätkata.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum