ÄP fototoimetus • 6. juuli 1999 kell 22:00

Prantsuse naftahiid

Firmade liitmisel tekiks USA Exxon-Mobili, Hollandi-Suurbritannia Shelli ja USA-Suurbritannia BP-Amoco-Arco järel maailma suuruselt neljas naftagrupp, mille toodang ulatuks 2,1 miljonile barrelile päevas ning reservid 9,6 miljardile barrelile.

Rünnak tuleb vaid kolm nädalat pärast Prantsuse Totali ja Belgia Petrofina ühinemise lõpuleviimist, mis tõukas Prantsusmaal ja Euroopas liidripositsioonilt Elfi ning viis uue firma maailmas viiendale kohale.

Kiirustamisega soovis Totalfina tõenäoliselt ennetada teisi võimalikke pakkumisi, kuna Elfi sattumist väliskonkurendi kätte soovitakse iga hinna eest vältida.

Korraga on Elf samasuguses situatsioonis, nagu oli Norra Saga Petroleum mõni aeg tagasi, mida Elf Norsk Hydro ja Statoili eest ära osta püüdis.

Ehkki ka Elfi puhul on kõneldud võimalikust «valgest rüütlist» ehk välismaisest ostjast, on kõige tõenäolisem siiski kodumaine tehing. Selle poolt räägib ka firma kuldaktsiat omava Prantsuse valitsuse toetus.

Eile ütles Prantsuse rahandusminister Dominique Staruss-Kahn, et valitsusel pole midagi Totalfina ülevõtupakkumise vastu, kuna see ei kahjusta kuidagi rahvuslikke huvisid ning väldib energiaressursside koondumise Anglo-Saksi ja Ameerika kompaniide kätte.

«See on hea, kui Prantsuse naftafirma on peaaegu samal tasemel maailma kolme suurima naftagrupiga, mis kaitseb teda ülevõtmise eest Anglo-Saksi ja Ameerika (rivaalide) poolt,» ütles Staruss-Kahn.

Viimase 12 kuuga on kaks kolmandikku maailma 15 suuremast naftafirmast kaasatud ühinemis- või liitumisprotsessi.

Peapõhjuseks on aastaga peaaegu 30% kukkunud nafta hind. Inflatsiooni välja jättes on see lähedal tasemele 70. aastate esimese naftakriisi eelõhtul.

Ühinemiste peaeesmärk on rentaabluse tõstmine, kuid samal ajal soovivad firmad naftasektoris ees ootavate lahingute eel oma positsioone kindlustada. Väidetavalt on ka OPECi naftat tootvad riigid huvitatud läbikäimisest võimalikult väikese arvu naftakompaniidega.

Autor: ÄP

Hetkel kuum