ÄP fototoimetus • 8. juuli 1999 kell 22:00

Prodi meeskond koos

Liikmesriikidel oli oma kandidaatide esitamiseks aega kuni eilseni.

Brüsseli allikate teatel kavatseb Prodi veel enne 16. juulit, mil komisjon esimest korda koos istub, teatavaks teha ka volinikukohtade jaotuse.

«Pikkade nugade ööd ei tule,» väitis üks ELi allikas, viidates sellele, et tavaliselt möödub esimene istung liikmesriikide kibedas võitluses soovitud volinikukohtade pärast.

Eilse seisuga hakkab uues komisjonis liidu laienemisküsimustega tegelema Chris Patten, Suurbritannia viimane kuberner Hongkongis, kelle asumise kaubandusvoliniku kohale välistas Hiina vastuseis.

Austria volinik Franz Fischler jätkab ka uues komisjonis põllumajandusvolinikuna, Hollandi Frits Bolkestein hakkab tegelema konkurentsiküsimustega ning Belgia Philippe Busquin Euroopa majandus- ja rahaliidu küsimustega.

Euroopa Liidu liidrid valisid Romano Prodi Euroopa Komisjoni järgmiseks presidendiks pärast seda, kui Jacques Santeri juhitud komisjon käesoleva aasta märtsis korruptsiooniskandaali tõttu täies koosseisus tagasi astus.

Muude küsimuste kõrval on Prodi ülesandeks ka bloki valitsusorgani maine taastamine.

Euroopa Parlament, kes uue komisjoni kinnitab, nõuab lisaks volinike laitmatule reputatsioonile ka seda, et sinna kuuluks piisavalt naisi ning et komisjonis valitseks poliitiline tasakaal. Kui neid nõudmisi ei täideta, on Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon, konservatiivne rahvapartei (EPP), lubanud hääletada Prodi komisjoni vastu.

Seda nõudmist on raske täita, kuna 11 liikmesriigis on võimul sotsiaaldemokraadid, kes meeleldi volinikukohti opositsiooniparteidele ei loovutaks. Kui aga komisjonis saab olema liiga palju sotsiaaldemokraate, läheb koostöö parlamendiga raskeks.

Juunikuus toimunud Europarlamendi valimistel saavutasid konservatiivid ja kristlikud demokraadid sotsialistide ees selge ülekaalu.

Volinikukandidaatide «läbikatsumine» hakkab parlamendis pihta septembri esimesel nädalal. Tööle saab uus valitsus asuda tõenäoliselt oktoobrikuus.

Autor: ÄP

Hetkel kuum