Silva Männik • 15. juuli 1999 kell 22:00

Agendid soodustavad pettusi liikluskindlustuses

Nordika Kindlustuse infotöötluse osakonna juhataja Anne Asi-Koemets tunnistas, et paljud kindlustusagendid müüvad seadust eirates klientidele samast päevast kehtima hakkavaid kohustusliku liikluskindlustuse poliise.

Oskusliku palumise või agendile makstava lisatasu eest võib kindlustuse ka sama kuupäevaga saada. «Selleks pole vaja agendiga isiklikku tutvust,» rääkis Koemets. «Kui näiteks väiksemates tanklates klient seda palub, siis ega nad kindlustuspettusest aru saamiseks seal erilised vaimuhiiglased ole ning tulevad vastu.»

Selline kliendile vastutulek on sageli seotud kindlustuspettusega. Avarii põhjustanud kindlustuseta juht võib sellisel juhul maksmisest pääsemiseks pöörduda agendi poole, kes talle vastu tulles tagantjärele poliisi vormistab. Ka kannatanul pole selle vastu midagi, sest tema soov on hüvitis ilma pikema sekelduseta kätte saada.

ASi Balvo Auto müügijuht Andre Leet ütles, et tema on eri kindlustusseltside agentidelt samal kuupäeval kehtima hakkavaid poliise ostnud kolmel korral. «Loomulikult pole ma seda teinud kuritahtlike kavatsustega, vaid vahel olen unustanud uut kindlustust õigeaegselt osta ning paar päeva kogemata ilma ringi sõitnud,» rääkis ta. Leet märkis, et kuna tuttavad agendid on teda usaldanud, pole nad kordagi auto korrasolekut enne poliisi vormistamist vaatamas käinud.

Leeti sõnul leidub palju ka neid agente, kes teatud summa eest on nõus äsja avarii teinud autole kehtiva poliisi müüma.

Samal päeval kehtima hakkavatel poliisidel hoitakse tähelepanelikumalt pilku peal ning kui juht lähipäevil kahjukäsitlusse ilmub, on alust kahtlustada pettust, rääkis Koemets.

Samal päeval kehtima hakanud poliise müünud Nordika Kindlustuse agentide nimed olid selle nädala alguses väljas Interneti OK jututoas. Nende puhul ei pruugi aga tegu olla seaduserikkumisega, sest liikluskindlustuse seadus lubab vormistamisega samal päeval kehtima hakkavat poliisi müüa piiri ületamisel või auto ostmisel.

Kahjukäsitluse ASi jurist Olavi-Jüri Luik tunnistas, et seadusevastaselt sõlmitud poliisidega korraldatud kindlustuspettustega puutuvad kokku kõik kindlustusseltsid. Tagantjärele sõlmitud leping tunnistatakse õnnetuse puhul kohtus kehtetuks, mis aga ei tähenda kannatanule hüvitise maksmata jätmist.

«Kannatanu ei ole ise milleski süüdi ning kahju tasub liikluskindlustuse fond,» selgitas Luik.

«Minu meelest on see täiesti ebaloogiline, et poliis alles järgmisest päevast kehtima hakkab, kindlustuspettuse kartus pole praeguse korra jaoks mingi põhjendus,» lausus Andre Leet, «täpselt samamoodi võib ka avarii toimumise järgmisele päevale vormistada, politsei käib ju sündmuskohal ainult inimeste kannatada saamise korral.»

Hetkel kuum