18. juuli 1999 kell 22:00

Kas töötajate palgad tõusevad ka ettevõtluses?

Sõltub muidugi palju tööandjast. Aga ilmselt paneb tööturg selle asja paika. Kui tundub, et nõutud spetsialistidel tõstetakse igal pool palka, siis on tööandjal surve palka tõsta. Eks ta on ju iseenesest loogiline, sest töötajale jääb ju selle võrra vähem netopalka kätte ja töötajate surve tööandjale suureneb. Ma arvan, et elus see ikkagi nii välja kukub, et palk tõuseb.

Samas on see siiski ühekordne. See toimub ühel hetkel või mingi aja jooksul, aga ma arvan, et mingi uus tasakaaluseisund tekib ilmselt mingi üleminekuperioodi jooksul, milleks läheb umbes aastapäevad aega. Ja see stabiliseerub mingil teisel tasemel.

Teine probleem on see, kuidas on mõeldud selle 8 protsendi säilitamine ning kasutamine tulevikus. Pensionifondid on maailmas väga suurt raha pööritavad organisatsioonid. Ja Eesti oludes on see väga magus pala -- ja mis selle rahaga peale hakatakse, et kui ma ühel hetkel pensionile lähen, on mul siis see raha ikka olemas.

Suhtumine tuleb kindlasti erinev. Oleneb firmast -- kelle jõukus ja edukus seda lubab, see tuleb palgatõstmisega kaasa, kellel läheb kehvemini, see ilmselt kaasa ei tule. Tema elab isegi piiri peal.

Ma ei usus, et töötajad üle jooksma hakkavad, kui palka ei tõsteta. Tööjõuturg on praegu niisugune, et ega seda head kvalifitseeritud inimest ei ole. Ja inimene tänastes tingimustes eriti ei armasta ka sellist liikumist, et täna olen siin, homme pakutakse mulle teises kohas 10 krooni rohkem ja panen kohe sinna. Igal firmal on ka mingid soodustused inimestele. Kellel on ametiauto kasutada jne. Kõik boonussüsteemid on juba läbi mängitud. Igal firmal omamoodi.

Nii et oleneb täiesti firmast. Suuremad, jõukamad saavad endale seda lubada, aga arvan, et praeguses majandussituatsioonis enamik seda endale lubada ei saa.

Esiteks kavatsetakse alles see seadus rakendada, teiseks ka palka tõsta riigisektoris alles kavatsetakse.

Nojah, kui tõstetakse, siis võib-olla tekivad sellised stimuleerivad asjaolud, et inimestel tekib suurem huvi töötada riiklikus sektoris. Võib-olla on see positiivne.

Teisest küljest, kui riikliku sektori inimestel palk tõuseb, eks siis elu teeb omad korrektuurid ka mitteriiklikus ehk erasektoris ja seal tõenäoliselt tõuseb ka. Aga mis see kaasa toob -- eks ta lõppkokkuvõttes väljendub selles, et millelegi pannakse kusagil hinda juurde. See tähendab, et elu võib kallineda.

Kui valitsusorganites antakse mingi korraldus, et mingist kuupäevast palk tõuseb, siis erasektoris reguleerib seda ikkagi turg. Kus see lööb valusamalt, tõuseb palk kiiremini, kus ei löö, võib-olla ei tõusegi.

Hetkel kuum