Silva Männik • 18. juuli 1999 kell 22:00

Liviko läbimüük kukkus

Liviko 1998. a 171 mln kroonine poolaasta käive kukkus tänavu 117,5 miljonile kroonile.

ASi Liviko finantsdirektor Tiit Õim ütles, et suure käibe languse juures suudeti firma kasum samal tasemel hoida kokkuhoiu ja töökorralduse muutmise abil.

Õim selgitas, et alkoholi müük siseturule toimub nüüd Liviko tütarettevõtte ASi Liviko Kaubandus kaudu, mistõttu selle võrra vähenesid emaettevõtte kulud. Eksport, mida teostab endiselt Liviko ise, kasvas poole aastaga 14%.

«Emaettevõtte seisukohast oli eraldi müügifirma loomine õige samm, sest suutsime säilitada sama suure kasumi, samas oli Liviko Kaubandus ka ise 0,2 mln krooniga kasumis,» lausus Õim. Ta lisas, et kulud on vähenenud oluliselt ka eelmise aasta lõpus läbi viidud 59 inimese koondamise tõttu.

Käibe kahanemise peamiseks põhjuseks on piirituse aktsiisi tõus 26% võrra 145 kroonini liitri kohta, selgitas Õim. Keskmise kangusega õlle aktsiis on aga 16% võrra vähenenud. Nii kasvas õlle müük tänavu viie kuuga ligi 35%, viina müük aga vähenes 45%.

«Inimesed, kes eriti palju joovad, oskavad väga täpselt välja mõõta, mida on odavam osta,» põhjendas Õim, «teisalt mõjutab meid salaviin.»

Kuigi Liviko alkohoolsete jookide müük kasvas juunis 9% ning ka juuli mõnel päeval on saavutatud eelmise aasta tase, aasta lõpuks Õim käibe kasvu ei prognoosi. «Käive sõltub riigi tegudest ja suured lootused on muidugi politsei peal,» lausus ta, «meie arvates on Eesti alkoholipoliitika ebaõnnestunud -- viin on lühikese aja jooksul muudetud luksuskaubaks, samas kui illegaalset alkoholi müüki ei suudeta kontrolli all hoida.»

Piirituse aktsiisist laekus riigieelarvesse poole aastaga 50% asemel vaid 31%, mistõttu riigil jäi saamata 135 mln krooni, täpsustas Õim. Liviko kasum jääb algse plaani järgi Õimi sõnul mulluse 23,5 mln krooniga samale tasemele.

ASi Remedia juhatuse esimees Indrek Vannamik ütles, et ka tema juhitava ettevõtte siseturu müük langes poole aastaga ligi viiendiku võrra. Vannamik prognoosis selle aasta lõpuks müügimahtude väikest kasvu, lisades samuti, et see oleneb riigi võimest salaviina müüki ohjes hoida.

Hetkel kuum