ÄP fototoimetus • 20. juuli 1999 kell 22:00

Jaht Gazpromi rahale

Eile määras Gazprom valitsuse survel 26. augustile erakorralise koosoleku kuupäeva, mil firmale valitakse uus nõukogu. Senise nelja koha asemel nõuab valitsus endale viit kohta, viidates selgelt teatud valitsusringkondade katsetele oma valimiskampaaniale rahaallikaid kindlustada.

Ehkki Gazprom jäi 1998. aastal kahjumisse ning otsustas dividende mitte maksta, saadi gaasi ekspordist siiski suurt valuutatulu.

Firma juht Rem Vjahhirev on seni hoidunud firma poliitilisi sümpaatiaid avalikustamast, väites, et poliitikast tähtsam on riigi põhjapiirkondade varustamine gaasiga.

1996. aastal toetas Gazprom endise peaministri Viktor T?ernomõrdini parteid Meie kodu on Venemaa.

Analüütikud usuvad, et valitsusel läheb Vjahhirevi vastuseisust hoolimata õnneks osa Gazpromi rahavoogudest oma kontrolli alla saada. Tõenäoliselt abistavad valitsust sealjuures nii naftakompanii Sibneft juht Roman Abramovit? kui tema partner ja Sibnefti kaasomanik Boriss Berezovski, kellel öeldakse Kremlile olevat suur mõjuvõim.

«Eelolevateks presidendivalimisteks on vaja rohkem raha kui 1996. aastal ning üksi Sibnefti varadest ei piisa presidendiperekonna ja Abramovit?i kandidaatide finantseerimiseks,» ütles ühe Moskva investeerimispanga analüütik.

Lisaks on Gazpromi varad atraktiivsemad, sest naftafirmadest on enamik erastatud ning nafta hinna mullune madalseis andis tuludes järsult tunda.

Rem Vjahhirev on püüdnud firmat igasuguste mõjutuste eest kaitsta. Läinud aastal jäi Vjahhirev võitjaks vägikaikaveos endise asepeaministri Boriss Nemtsoviga, kes üritas Gazpromi oma kontrolli alla võtta ning muuta firma tegevus paremini jälgitavaks.

Samuti õnnestus Vjahhirevil pareerida Berezovski pääs Gazpromi nõukokku.

Valitsus alustas uut rünnakut juuni alguses, kui Venemaa uueks kütuseministriks sai väidetavalt Boriss Abramovit?iga lähedalt seotud Viktor Kaluzhnõi.

Pärast juunis toimunud aktsionäride koosolekut on firma nõukogus 11 liiget. Valitsust esindavad nõukogu esimees Viktor T?ernomõrdin, riigivara minister Farid Gazizullin, Jamali-Neenetsi regiooni kuberner Juri Nejelov ning aserahandusminister Andrei Petrov.

Valitsuse nõudmise täitmiseks tuleb üks nõukogu 11 liikmest ümber valida. Sellega väheneks Gazpromi juhtkonna mõjuvõim, kelle käes on praegu 7 kohta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum