ÄP fototoimetus • 20. juuli 1999 kell 22:00

Tagasi Euroopa eliidi hulka

«Suurbritannia on taas tõusmas Euroopa juhtivaks poliitiliseks ja majanduslikuks suurvõimuks, hoolimata sellest, kas riik otsustab Euroopa rahaliiduga ühineda või mitte,» ütles MeritaNordbankeni peaökonomist Nils Lundgren, kes spetsiaalselt Londonisse kolis, et kohalike poliitikute ja majandusspetsialistidega vesteldes Suurbritannias toimuvat paremini mõista.

«Oleme harjunud Suurbritanniast mõtlema kui kahaneva tähtsusega riigist,» ütles Lundgren intervjuus Rootsi majanduslehele Dagens Industri. «Selle asemel tõusis tähelepanu keskmesse Ludwig Erhardi Saksamaa sõjajärgne majandusime.»

Nüüd räägitakse Saksamaast rohkem kui Euroopa Jaapanist, mis ei hiilga enam suurte kasvunumbritega. Riik on maha jäänud nii aeglase erastamise kui aegunud majandusstruktuuri tõttu, kus tööstus annab endiselt 30 protsenti SKTst.

Ehkki Saksamaa ja Prantsusmaa on SKT-lt Euroopas kindlalt esikohal, on Suurbritannia 90. aastatel juba möödunud Itaaliast ning võib peagi mööda minna ka Prantsusmaast. Majandus on liberaliseeritud, sel on moodne struktuur ning hästi arenenud finantssektor. Erinevalt teistest riikidest on Briti pensionisüsteem fondide kaudu rahastatud. Eriti kasulikult on majandusele mõjunud muudatused maksu- ja tööturupoliitikas.

Nils Lundgren tõstab esile ka riigi poliitilisi eeldusi, nagu vilunud diplomaatilist kaadrit ning harjumust võtta asju globaalsest perspektiivist. Suurbritannial on professionaalne ja hästi drillitud sõjavägi, mida saab operatiivselt läkitada vajalikke ülesandeid täitma.

Lisaks on brittidel tänapäevane vasakpartei, mis on kohandanud end käesoleva aja probleemidele.

«Saksa sotsiaaldemokraadid ja Prantsuse sotsialistid on samuti sinnapoole teel, kuid peavad endiselt oma valijatele väikseid valesid serveerima. Briti tööpartei on selle tõkke ületanud ning võib otse öelda, kuidas asjad tegelikult on,» ütles Lundgren.

«Suurbritannial on ka igati tänapäevane poliitiline juht, kes suudab oma taotlused arusaadavaks teha.»

Brittidel on oluline roll ka Euroopa kultuurilise arvamuse kujundamisel.

«Me kõik loeme Financial Timesi ja Economisti, et rahvusvaheliste asjadega kursis olla,» ütles Lundgern.

Samas näeb Nils Lundgren võimalikke riske. Võimul olles on tööpartei jõustanud rea uusi reegleid. Paljus on see tingitud asjaolust, et Margaret Thatcher oma valitsemise ajal mitu olulist valdkonda tähelepanuta jättis.

Teine arvestatav oht tuleb Lundgreni arvates Brüsseli suunalt: «Et kaotatakse globaalne perspektiiv ning muututakse selliseks nagu EL, kes ei suuda kaalukamate küsimustega toime tulla.»

«Sellest hoolimata usun ma, et Suurbritannial on väga head eeldused Euroopas tugevamale liidrikohale tõusta. Suurbritannia võiks olla otsekui sillaks Euroopa ja USA vahel ning suunata ELi mõtlemist avatuma anglosaksi mõttemalli suunas,» leiab Lundgern.

Autor: ÄP

Hetkel kuum