Leedul raskeim

Nii kirjutab Hansabank Markets (HM) läinud nädalal avalikustatud analüüsis.

Eestile ennustab HM tulevaks aastaks juba 5--6% majanduskasvu. Tööstustoodangu kasv peaks taastuma selle aasta lõpuks ning kriisieelne tase 2000. aasta keskpaigaks.

Lätist kirjutab raport, et majandus tervikuna on idaturu äralangemisega toime tulnud, kuid finantsturud on raskustes. Lahendamata on nõrga pangajärelevalve probleem, mis tegi võimalikuks Vene finantskriisis päevavalgele tulnud üliriskantsed tehingud.

HM ennustab sektori konsolideerumist, kuid seda pigem pankade sulgemise kui ühinemise kaudu.

Läti uus paremtsentristlik valitsus jätkab HMi hinnangul erastamist ning teeb riigieelarves vajalikud kärped. Just eelarveprobleemid on õõnestanud usaldust Läti lati vastu, mille toetuseks keskpank pidi läinud nädalal neli päeva tugioste tegema. Kokku plaanib valitsus eelarvet kärpida umbes 50 miljoni lati ulatuses.

Ka Leedu vajab erastamise kiirendamist ja eelarvekulude kärpimist, sest riigieelarve seis on alalaekumiste tõttu «murettekitav». Vastasel juhul riskitakse sügava majanduskriisiga, millest väljatulek võib võtta vähemalt aasta.

Jooksevkonto seisu arvestades on tähtis suurendada välisinvesteeringuid ning erastada veel erastamata pangad.

«Kui protsess venima jääb, ootab panku müügi asemel pankrot, mis võib aasta-paari pärast kasvada tõsiseks panganduskriisiks,» hoiatab HM.

HMi hinnangul on Leedu litt juba aastapäevad olnud ülehinnatud, kusjuures Vene kriis ja dollari tugevnemine on survet valuutale suurendanud.

«Ehkki valitsus on devalveerimise välistanud ning eelolevate valimiste eel oleks see väga ebapopulaarne, võivad eelarveprobleemid muuta senise kursi hoidmise võimatuks,» leiab HM.

Autor: ÄP

Hetkel kuum