ÄP fototoimetus • 25. juuli 1999 kell 22:00

Rootsi majandusel on rekordiline kasvuaasta

Kasvu peapõhjus on hõive kasv, viimastel kuudel on töötatud tundide arv statistikaameti andmeil kasvanud mullusega võrreldes 4 protsenti.

«Usun, et statistika on õige ja tootlikkuse normaalse tõusu juures (1--2%) võib teise kvartali SKT kasv ulatuda 5--6 protsendile,» ütles Hagströmer & Qvibergi endine peaökonomist Sven Arne Svensson.

Paljud makromajanduse analüütikud kaaluvad nüüd, kuivõrd oma prognoose tõsta. Esimeses kvartalis kasvas Rootsi SKT 3,6 protsenti, mis oli samuti oodatust parem.

Kuna Rootsi majandus kasvab tänavu enam kui 4 protsenti, tõotab 1999. aastast kujuneda selle kümnendi kõige kiirema kasvuga aasta. See aga paneb ohutuled vilkuma.

«Rootsis on pikka aega valitsenud tasakaalustatud majanduskasv. Nüüd paistab, et tarbimine suureneb liiga kiiresti,» ütles DnB Marketsi analüütik Kyrre Aamdaal.

Rootsi statistikabüroo andmed seda kartust esialgu siiski ei kinnita. Esimeses kvartalis kasvas eratarbimine 3,6% ja investeeringud 7,7%. Inflatsioon on aga jätkuvalt madal -- juunis kallinesid tarbekaubad vaid 0,2 protsenti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum