Toomas Truuverk • 29. juuli 1999 kell 22:00

Hansapank ei rõõmustanud turgu

Suvine loidus aktsiaturgudel kestab ja seda nii Tallinnas kui ka mujal maailmas. Kaua oodatud Hansapanga konsolideeritud poolaastatulemused jätsid turu külmaks ja mõningate plaanitud müügitehingute tulemusel vajus aktsia hind veidi allapoole.

Mingit märgatavat reaktsiooni ei järgnenud ka üleeileõhtusele Ühendriikide keskpanga juhi Greenspani esinemisele. Esinemise ootuses toimunud väike nõks börsigraafikus taastus kiiresti endisel tasemel.

Nii Hansapanga majandustulemuste kui ka Greenspani esinemise juures oli üks sarnane tunnus -- kumbki ei sisaldanud midagi täiesti uut ja ootamatut. Suvine loid aktsiaturg, mis otsib liikumiseks kõikvõimalikke põhjusi, oli nende kahe sündmuse sisu juba arvesse võtnud.

Hansapanga II kvartali konsolideeritud kasum -- 198,9 mln kr -- oli samas suurusjärgus I kvartalis saavutatuga ja vastas ka grupi emaettevõtte kuusaavutuste põhjal kujunenud ootustele.

Samas on suur osa kasumist tulnud erakorralise tuluna. Ka panga juhid kinnitavad tänases Äripäevas, et majandusolukorra edasine halvenemine on panga majandustulemusi hoidnud allpool ootusi. Investorite huvi aktsia vastu langes kahel viimasel kauplemispäeval, viies aktsia hinna vaiksesse langusse.

Eile õhtul, päev oodatust varem, avaldas oma konsolideeritud majandustulemused ka börsi tööstussektori liider Norma. Kui 67,1 mln kroonise kasumi võib kõhkluseta liigitada plusspoolele, siis väike tagasiminek on aasta algusega võrreldes toimunud debitoorse võlgnevuse osas, mis on kerkinud 6,85 mln kr võrra, 155,9 miljonile. Kummaline, et juba mitu kuud on Norma raha ja pangakonto maht püsinud üle 100 mln krooni piiri.

Seni ühtegi suuremat projekti avalikkusele tutvustatud pole, mille käivitamiseks seda raha vaja oleks. Lihtsalt rahaliste vahendite paigutamine finantsinstrumentidesse ei tohiks aga olla Norma kui tööstusettevõtte eesmärk. Kusjuures tundub, et suurte rahavarude paigutamisel pole Norma kõige edukam olnud, sest intressi ja finantstulu on teenitud vaid 2,1 mln kr.

Hetkel kuum