Sirje Niitra • 3. august 1999 kell 22:00

Eesti Põlevkivi juhiks Mati Jostov

«Tundub, et sobisid nii tema testitulemused kui juhtimiskogemus ja nägemus Eesti Põlevkivi edasisest arengust,» ütles ASi Eesti Põlevkivi nõukogu esimees Meelis Virkebau pärast eilset koosolekut. Peale selle hindas personaliotsingufirma väga kõrgelt ka väljavalitu vaimset võimekust, lisas ta.

Virkebau nõustus väitega, et Jostovil pole suurte tootmisettevõtete juhtimise kogemust. «Aga suurte organisatsioonide juhtimise kogemus on mehel Hoiupanga näol olemas,» märkis ta.

Juhikonkursi võitjana läbinud Jostov ütles, et sündmus pole talle veel õieti teadvusse jõudnud. «Nii ma ise kui kolleegid peavad mind heaks administraatoriks ja meeskonna loojaks,» oskas ta põhjendada oma värsket võitu eile õhtul.

Suurimaks muutuseks pidas tulevane Kirde-Eesti ühe suurema ettevõtte juht ees ootavat elukohavahetust. «Aga ma pole pealinnamees kunagi olnud ja praegugi on mu kodu Põlvas,» märkis ta.

Jostovi hinnangul on Eesti õnnelikus seisus, et selline strateegiline maavara põlevkivi näol olemas on. «Näen põlevkivi kaevandamist ühtse väärtusketi lülina elektrijaamade ja energia jaotussüsteemiga,» selgitas ta. Tulevane Eesti Põlevkivi juht pidas oluliseks omahinna langetamist tootmiskulude vähendamise abil. «Täna toodame kolm korda vähem kui 1980. aastal, aga kulutused on samal tasemel,» pahandas ta.

Jostov ütles, et sai oma eelkäijalt Eesti Põlevkivi juhi kohal Väino Viilupilt kohe pärast valimistulemuste selgumist õnnitlustelegrammi. «Pean temast kui põlevkivikorüfeest väga lugu,» lausus mees, kes pole enda sõnul siiski veel Viilupi ettevõttes jätkamise suhtes seisukohta võtnud.

Eesti Energia administratiivjuhina oli Mati Jostovi hallata turvateenistus, personaliküsimused ja, nagu ta ise ütles, kõik muu, mis ei olnud otseselt elektri tootmisega seotud.

Salajasel hääletamisel andis seitsmest kohal olnud nõukogu liikmest endise hoiupankuri poolt oma hääle kuus. Enne seda kuulas nõukogu ära kõik viis Ariko Reservi poolt välja valitud juhikandidaati, andes igaühele enda tutvustamiseks aega 45 minutit.

Septembri alguseks peaks selguma, kas Eesti Põlevkivi juhtkonnas jätkab kauaaegne juhatuse esimees ja praegune peadirektor Väino Viilup, kel on nii ettevõttes kui ka tervel Ida-Virumaal suur autoriteet.

Virkebau sõnul komplekteerib uus juhatuse esimees oma meeskonna ise ning esitab selle kinnitamiseks järgmisele nõukogu istungile 3. septembril.

Koos Jostoviga olid Eesti Põlevkivi juhatuse esimehe kandidaatidena eile nõukogu ees kütuseärimees Heiti Hääl, endine Silmeti tegevjuht Neeme Jõgi, Estonia kaevanduse peadirektor Enn Loko ja ASi Velsicol tootmisdirektor Jaanus Purga.

Hetkel kuum