Toomas Truuverk • 3. august 1999 kell 22:00

Tallinna börs liigub sihitult

Kauplemine Tallinna börsil jätkus uue nädala alguses väljakujunenud rahulikus rütmis ja börsisüsteemi päevakäibed küündisid napi 7--8 miljoni kroonini.

Eile ilmestas muidu vaikset turgu aktsiahindade veidi elavam liikumine. Üksikuid tehinguid tehti ka viimastel päevadel täiesti väljasurnud lisanimekirjas.

Kuigi turg tervikuna pisut tõusis (ÄP indeks kerkis päevaga 0,57%, 329,93 punktile), ei saa selle põhjal kindlasti veel rääkida püsiva tõusutrendi algusest.

Põhinimekirjas leidsid enim kauplemishuvi kolm liidrit, Telekomi, Hansapanga ja Ühispanga aktsia, mille käibed ulatusid eile ainsatena börsisüsteemis üle miljoni krooni piiri. Pärast üleeilset langust läbis Hansapanga aktsia eile mõningase korrektsiooni ja sulgus taas 80 kroonil. Edaspidiseks midagi ennustada on äärmiselt raske. Erilist indikatsiooni pole loota ka välisturgudelt, sest sealgi on kauplemine Eesti aktsiatega loid. Aktsiatele võivad veidi mõjuda selguvad poolaasta majandustulemused.

Eile avaldas enda omad Klementi. Tööstusettevõtete mõningased raskused esimesel poolaastal on üldiselt teada ja sellel taustal pole Klementi käibe 6,9%ne langus eriline üllatus. Küll aga leiab ettevõtte juhatuse esimees Madis Võõras huvitava põhjenduse poolaasta 2,17 miljoni kroonisele kahjumile.

Nimelt teatas ta, et kahjumi tingis omatoodangu müügimahtude vähenemine. Eelnevalt oli ta aga börsiteates tõdenud, et omatoodangu mahtu vähendati teadlikult. Seega tingis kahjumi ettevõtte juhtkonna teadlik tegevus. Siinjuures ei saa kuidagi unustada, et suure osa allhankest teeb Klementi oma suuromanikule, Soome rõivatootjale P.T.A. Group.

Hetkel kuum