Tanel Raig • 8. august 1999 kell 22:00

Piraattootja varastab võõra litsentsi numbri

Hooletule kaubaaluse ostjale võidakse Eestis müüa korduvkasutusega sertifitseeritud aluse asemel võltsitud litsentsimärkidega ebakvaliteetsest puidust valmistatud alus.

OÜ Radix PT juht Priit Tähtvere sattus juhuslikult Suur-Sõjamäe 1 territooriumile, kus ostetakse edasimüümiseks kokku ringluses olevaid kaubaaluseid. Tähtvere nägi seal ka tema firmale väljastatud litsentsinumbriga eur-aluseid, kuid üllatuseks olid need alused standardites nõutava okaspuu asemel valmistatud mustast lepast. «Ma väga uurida ei saanud, bande oli kogu aeg selja taga,» möönab Tähtvere, kes üritas ühte võltsingut tõestusmaterjaliks osta, kuid seda talle ei müüdud.

Info võltsingu kohta anti edasi Eestis litsentse väljastavale Tartu Standardiseerimis- ja Metroloogiakeskusele, kes jättis juhtumi tähelepanuta.

Kui ettevõtte ostab kauba transportimiseks korduvkasutamisega aluste asemel ekslikult võltsingud või ühekordseks kasutamiseks mõeldud kaubaalused, ei ole tal võimalik aluseid koos kaubaga edasi müüa. Loomulikult on ebakvaliteetsest materjalist alus ohtlik ka kaubale transpordi ajal.

Mõned ettevõtted ostavad teadlikult valede litsentsimärkidega aluseid, üritades neid koos kaubaga partneritele edasi müüa kui korduvkasutatavaid. Põhjus on hinnas: litsentseeritud EUR-aluse hind on ca 100 krooni, valede litsentsimärkidega aluse tootjad küsivad aluse eest 70 krooni.

Aastaid tagasi on suudetud mõni valetootja ka avastada, kuid praeguste piraattoodangu tegijate kohta ei teata midagi. «Olen kuulnud, et kusagil Tallinnas pidi mingi sepikoda olema, kus neid tehakse,» lausub Tähtvere.

EUR-alused peavad olema valmistatud ainult okaspuust. Ääred peavad olema freesitud ja kasutada ei tohi poomkanti. Laudadel ei tohi olla hallitust. EUR-aluse igas nurgas peab olema laudade vahel saepuruklots. Vasakpoolsel klotsil on maa tunnuse tempel, keskmisel klotsil tempel tähtedega SFS, mille all on tootja litsentsi number ja aastaarv, parempoolsel klotsil on tempel EUR.

Allikas: Peeter Kroonberg, AS KR Priit

Paar korda on mulle valedest litsentsidest aluse tootjad ise teatanud. Me ei saa kahjuks midagi ette võtta. Meie väljastame ainult litsentse ja teeme kvaliteedi järelevalvet.

Litsentseeritud alusetootjad peaksid oma õiguste eest ise seisma. See, kes avastab valelitsentsiga toodangu, peaks pöörduma majanduspolitseisse.

Aluste ostjad peaksid pöörduma ainult litsentseeritud tootjate poole ja nõudma neilt litsentsi esitamist.

Hetkel kuum