Kristina Traks • 12. august 1999 kell 22:00

Põllumehed andsid etenduse

Toompea lossi ette oli meelt avaldama tulnud korraldajate oodatava kuni kolme tuhande põllumehe asemel umbes pool tuhat maameest. Samuti tiirles platsi ümber suur hulk turiste ja lihtsalt uudishimulikke. Samal ajal arutas riigikogu, milliste vahenditega põllumajandust praegusest kriisiseisundist välja tuua.

Põllumehed nõudsid kolm tundi kestnud meeleavaldusel kaitsetollide kehtestamist ja oma toodetele õiglast hinda. Mõned loosungid olid samad, mis eelmise aasta oktoobris toimunud meeleavaldusel, näiteks «Nõuame kaitsetolle või devalveerige kroon!».

Meeleavaldusel esinenud talumehed ei valinud sõnu, millega iseloomustati valitsust ja kolmikliitu. «Kolmikliidu tagurlikud jõud teevad kõik, et maaelu soikuks,» ütles Tartumaalt pärit talupidaja Kaarel Tuvike. «Nad kummardavad Brüsselis ja seisavad, tagumikud meie poole.»

Eelmise aasta meeleavaldusel osalenutest tunduvalt sõjakamalt meelestatud põllumehed häbistasid valjuhäälselt Talupidajate Keskliitu ja vilistasid välja kõik esinejad, kes julgesid midagi kolmikliidu ja peaministri toetuseks öelda.

Nii sattus meeleavaldajate üksmeelse meelepaha alla noor Lääne-Virumaa talunik Taimo Heinberk, kes kandis Isamaaliitu ja peaministrit toetavat loosungit. Kui Heinberk kõnepulti ronis, vilistasid vihased põllumehed ta maha. Samuti sattus Heinberk sõnelusse enda ümber seisnud maameestega, kes soovitasid tal pohmelusest välja tulla.

Rääkida ei lastud ka mikrofoni ette astunud pensionieas naisel, kes soovis avaldada poolehoidu Mart Laarile. «Laar on tunnustatud poliitik,» ütles naine, mispeale vihased põllumehed tal enam rääkida ei lasknud.

Vaatamata inimeste hüüetele «Mart, tule välja!», peaminister siiski põllumeeste ette ei ilmunud.

Meeleavaldajatele esinenud põllumajandusminister Ivari Padar ütles talunikele vaid, et riigikogu saalis käib konstruktiivne arutelu. «Tänased otsused on probleemide lahenduseks,» ütles Padar, tänas maamehi kokkutulemise eest ja lõpetas oma sõnavõtu.

Põllumeeste ette astus ka eelmine põllumajandusminister Andres Varik, kuid temalgi polnud põllumeestele muud öelda, kui tänada neid kokkutulemise eest. Ka riigikogu spiiker Toomas Savi ei öelnud põllumeestele midagi konkreetset.

Meeleavaldajate vahelt rahulikult läbi jalutanud majandusminister Mihkel Pärnojat talumehed tähele ei pannud.

Hetkel kuum