15. august 1999 kell 22:00

Litimpeks raskustes

Keskpank võttis Litimpeksilt õiguse võtta vastu hoiuseid, anda välja ja võtta laenusid ning laenugarantiisid, väljastada finantsdokumente ja teha väärtpaberi- ning valuutatehinguid, samuti tegutseda finantsvahendaja ja laenukorraldajana. Litimpeksi juhtkond on kohustatud informeerima teisi Leedu pankasid ja Litimpeksi korrespondentpankasid keskpanga korraldusest, et kindlustada klientidele saadetud raha tagastamine saatjale.

Keskpanga asedirektor Arvydas Kregzhde sõnul tähendavad Litimpeksi-vastased sanktsioonid sisuliselt seda, et pank ei või iseseisvalt käsutada klientide kontosid, küll aga võib jätkata investorite otsimist. Leedu keskpanga teise asedirektori Audrius Miseviciuse sõnul on Litimpeksil kaks anonüümseks jääda soovivat investorit, kes on näidanud üles huvi panka kapitalimahutuste tegemise vastu.

Litimpeks tunnistas augusti alguses, et paljud kliendid ei suuda laene tagasi maksta, mis on tekitanud pangale likviidsusprobleeme. Kohaliku pangaallika teatel ei suuda Litimpeks täita klientide korraldusi 35 miljoni liti suuruses summas.

Keskpank andis Litimpeksile augusti lõpuni 20 miljonit litti krediiti. Laenu tagatiseks on Litimpeksi hooned, mis lähevad üle keskpangale, kui Litimpeks kohustusi täita ei suuda.

Oma likviidsuse suurendamiseks on Litimpeks alustanud läbirääkimisi riikliku Leedu Hoiupangaga, kellele ta tahab müüa 15 miljoni dollari eest oma 25 miljoni dollari suuruse laenupaki. Hoiupank ei ole veel vastust andnud.

Litimpeks on suuruselt kuues Leedu pank. Esimese poolaasta lõpus oli panga bilansimaht 284,6 miljonit litti, laenuportfelli maht 153,3 miljonit litti, hoiuseid oli pangas 103,4 miljonit litti. Esialgsetel andmetel lõpetas pank esimese poolaasta 100 000litise kasumiga.

Litimpeksi turuosa on väike ning on pidevalt kahanenud. Kregzhde ütles, et kuigi Litimpeksi litsentsi peatamine võib õõnestada rahva usaldust pangasüsteemi vastu, teeb seda ka oma kohustusi mitte täitev pank. «Nõrk pank ei ärata usaldust. Leedu pangasüsteem tervikuna on piisavalt maksejõuline,» ütles Kregzhde.

Analüütikud avaldasid arvamust, et Litimpeksi tegevuse peatamine ei tekita probleeme ülejäänud Leedu pankadele, kellel pole likviidsusraskusi. «Litimpeks on sedavõrd väike pank, et selle mõju ülejäänud pangasektorile on väike,» arvas Suprema analüütik Silvestras Tamutis.

Litimpeksi litsentsi peatamine avaldab mõju riigi energeetikafirmadele. Mazheikiu Nafta kontsern jäi ilma võimalusest käsutada oma 17,6 miljoni liti suurust kontot pangas, teatas firma finantsdirektor Vita Petrosiene. Mazheikiu Nafta naftatöötlemistehas kandis Petrosiene sõnul märtsis panka raha Butinge terminali ehitustööde eest tasumiseks, mis jääb litsentsikaotuse tõttu üle kandmata. Väljavaated vahendid kätte saada on tema sõnul kaduvväiksed.

Leedu gaasimonopolil Lietuvos Dujosel jäi panka 4,4 miljonit litti. Lietuvos Energijal oli pangas ligi 20 miljonit litti.

Autor: BNS

Hetkel kuum